Čtvrtek 02. července. Svátek má Patricie.

Další z bezpečných přístavů padl

Poté, co přestaly být bezpečným přístavem pro investory americké státní dluhopisy, přišli investoři o další zajímavou investiční příležitost – švýcarský frank.

Švýcarská národní banka dnes oznámila, že vzhledem k dlouhotrvajícímu posilování své měny, která roste i přes její intervence, naváže svou měnu na euro. „Současné masivní nadhodnocení švýcarského franku představuje akutní hrozbu pro švýcarské hospodářství a přináší riziko deflačního vývoje,“ píše ve svém vyjádření SNB. Hranicí, pod níž by se měnový kurz neměl dostat, je 1,20 EUR/CHF.

Další bezpečný přístav tak doslova vzal za své a investoři se nyní budou dívat po zlatě, jediném bezpečném přístavu, který zůstal,“ myslí si Ole Sloth Hansen, komoditní stratég ze Saxo Bank a pokračuje: „Zlato reagovalo okamžitě poklesem na 1862, kde přilákalo kupce, kteří ho vytáhli až na 1915. Jestli to urychlí zhodnocování zlata, které aspiruje na svůj nejlepší rok od roku 1979, teprve uvidíme. Zájem investorů navzdory novým maximům upadá, celkové investice do zlata prostřednictvím futures a ETF fondů poklesly o 251 metrických tun na 2865 tun.

Jednou z alternativ, kterou by investoři mohly považovat za bezpečný přístav mezi měnami, by se podle některých odborníků mohla stát i česká koruna.

Zdroj: SNB, Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.