Pondělí 18. října. Svátek má Lukáš.

Další těžký propad na čínských akciových trzích

Investice 24.08.2015 | 08:48 0 Komentářů

Po nejhorším týdnu na světových burzách započal nový týden na čínských akciových trzích dalším propadem. Miliardáři si tak odepsali za minulý týden celkem přes 182 miliard dolarů.

Propad akciových trhů se projevil především na indexu šanghajské akciové burzy SCI. Ta ztrácí v polovině obchodování 8,5 procenta. Index CSI300 oslabil o 8,6 procenta. Obava ze zpomalování růstu největší světové ekonomiky prohloubila obavy o budoucí vývoj. Jen za minulý týden přišel širší index Wall Street o 5,8 procenta, což je nejvíce od roku 2011.

Investoři zaujali vůči akciovým trhům postoj ´bezpečnost především´, což je pochopitelné vzhledem k potenciálu nestability plynoucímu z odlivu kapitálu z rozvíjejících se ekonomik,“ uvedl podle agentury AP Ric Spooner z firmy CMC Markets.

Pokles cen komodit a ztráty na akciových trzích pocítilo i 400 světových miliardářů. Za jeden jediný den ke konci minulého týdne přišli o 76 miliard dolarů.

Je to pro ně jen zlomek, i když 182 miliard dolarů je vysoké číslo,“ řekl Bloombergu John Collins z investiční společnosti Aspiriant. „Byl to hodně špatný týden, ale z celkového pohledu to určitě není žádná katastrofa,“ dodal.

Nejvíce na propadu akcií tratil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Jen v pátek podle indexu Bloombergu přišel o dvě miliardy dolarů, o stejnou sumu přišel i ve čtvrtek. Americký investor Warren Buffett přišel za týden o 3,6 miliardy dolarů, když akcie jeho společnosti Berkshire Hathaway oslabily o více než pět procent.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.