CZK/€ 24.755 -0,08%

CZK/$ 22.926 -0,10%

CZK/£ 28.793 -0,65%

CZK/CHF 25.258 -0,26%

25. 09. 2023

0 komentářů

Další snižování státního důchodu. Vyplatí se raději investovat?

 

Důchod nás jednou čeká všechny, ale na stát bychom se rozhodně spoléhat neměli. Státní důchod se bude v poměru k průměrným mzdám stále snižovat. Kolik peněz budu na důchod potřebovat? Kolik mám dávat pravidelně stranou? A pomohou mi v tom nějaké finanční produkty?

Loading



 

Ministerstvo financí předložilo vládě návrh zákona, který bude mít dopad na III. pilíř penzijního spoření. Za příspěvky do důchodového pilíře si může plátce ročně odečíst až 24 tisíc korun, pokud ovšem dojde ke schválení novely zákona, může to od 1. ledna 2024 být až 48 tisíc korun. Vláda tento návrh schválila dne 14. června 2023, stále však může dojít k jeho úpravám v rámci dalšího legislativního procesu.

Pokud si chceme začít šetřit na důchod, rázem se před námi vyrojí celá řada otázek. Odpovědi na ně ale nemusí být vůbec složité.

Ideální je, pokud lidé svou situaci prokonzultují s vhodným finančním specialistou v době, kdy mají před důchodem ještě dostatek času,“ vysvětluje regionální ředitel FinGO Adam Kaška. „Většinu z nás čeká důchod až za několik desítek let, a proto je zapotřebí investovat, ne jenom spořit. Spoření a spořící produkty obecně jsou vhodné pouze ke krátkodobému uložení peněz. K dlouhodobým účelům už se ale tolik nehodí. Naopak investování dokáže i v dlouhém časovém horizontu porazit inflaci a peníze nebudou ztrácet na hodnotě,“ vysvětluje Adam Kaška.

Jak se dopočítat částky, kterou pravidelně dávat bokem?

REKLAMA

Kolik si dávat stranou? Na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět, protože nikdo z nás pochopitelně neví, kolika let se dožije. Nicméně podle statistiky lidé stráví v důchodu čtvrtinu svého života. Je zapotřebí odpovědět si na tři otázky:

  • Za jak dlouho půjdu do důchodu?
  • Jakou měsíční částku si představuji mít v důchodu?
  • Jak dlouho budu chtít v důchodu čerpat své úspory?

Je logické, že samozřejmě nevíme, jaké budeme mít životní náklady, až půjdeme do důchodu. To ale neznamená, že nemůžeme pracovat se statistikami. Při stanovení částky na důchod využijme současnou výši našich nákladů, kterou pak navýšíme o průměrnou inflaci, čímž vyvážíme růst cen. Níže přinášíme orientační přehled částek, které je zapotřebí investovat, abychom mohli po stanovenou dobu čerpat ze svých úspor měsíční rentu. Tabulka vyjadřuje období 20 let čerpání renty a ukazuje, kolik času ještě před odchodem do důchodu máme.

Pokud nám tedy do důchodu zbývá 10 let a chceme po dobu 20 let pobírat rentu například 10 000 Kč, musíme si měsíčně odkládat 12 700 korun. Pokud nám do důchodu zbývá 30 let a chceme, aby výše měsíční renty po dobu 20 let byla 30 000, musíme bokem dávat 6 900 Kč.

Z tabulky je patrné, že čím dříve začneme pravidelně investovat, tím méně je zapotřebí odkládat stranou. Část těchto peněz pak můžeme využít na investování a část se vyplatí vkládat do doplňkového penzijního spoření, díky kterému nyní od státu získáme až 2 760 korun ročně (záleží na částce, kterou spoříme) a můžeme si ročně odečíst až 24 tisíc korun. Pokud vám přispívá i zaměstnavatel, tak je to ideální kombinace.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rizika nového spoření DIP: Pozor na šmejdy, varují experti

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) představuje od prvního ledna nový způsob zajištění na penzi. Rozšiřuje tak okruh možností spoření na stáří o produkty bankovního a investičního typu. Stát tedy nově umožňuje čerpat daňovou podporu celkem na čtyři produkty. Ke stávajícímu penzijnímu připojištění a životnímu pojištění přibyl DIP a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024

Bitcoin se vrací zpět na úroveň 60 000 USD

Bitcoinu se nepodařilo navázat na dynamiku z předchozího týdne, přičemž jeho cena nebyla schopna dosáhnout „vyššího maxima“ nad hranicí 66 800 USD. Místo toho jsme byli svědky ústupu k hranici 60 000 USD, která byla od března opakovaně testována.

Text: Redakce

14. 05. 2024

Přehledně: Nejdůležitější změny v reformě penzí schválené vládou

Vláda pod vedením Petra Fialy přišla s „reformou“ penzí. Je postavená na šesti základních bodech – postupném zvyšování důchodového věku po roce 2030, jistém minimálním důchodu, snížení výpočtu nových důchodů, výchově dětí a péči o blízké, sdílení vyměřovacích základů manželů a vdovských a vdoveckých důchodech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *