Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Další pohroma na akciových trzích

Investice Daniel Kuchta 24.10.2008 | 17:07 1 Komentář

Americké akciové trhy se včera ještě stihly v průběhu dne vzpamatovat a dostat do zisku, dnešní obchodování v Asii už ale bylo jasným signálem, kam se budou trhy ubírat.

Po bezmála desetiprocentních ztrátách na trzích v Asii se dnes od otevření nacházely hluboko v mínusu také Evropské trhy. Západoevropské trhy se blížily v průběhu dne až k desetiprocentním ztrátám, nakonec však zakončily den se ztrátou kolem sedmi procent (FTSE -6,68 %, DAX -7,2 %, CAC -6,46 %).

Středoevropské trhy na tom byly trochu jinak a rozdíly byly mnohem větší (ATX -6,57 %, WIG -3,74 %, BUX -3,43 %). Pražský index předstihl okolní i západní trhy a skončil den se ztrátou 11,77 % a za celý volatilní týden ztratil 10,9 %.

Nejhůře dnes na tom byly akcie CETV, které byly včera nejztrátovějším titulem a podobný kousek se jim podařil i dnes (- 28,27%). Společnost CME totiž zveřejnila snížený výhled na rok 2008, což investoři přijali velmi negativně. Koncem dnešní seance pak dokonce musela burza pozastavit obchodování s tímto titulem, když akcie klesly o více než 20 %.

Přes deset procent pak ztrácely v průběhu dne také akcie obou bank, následujíc evropský finanční sektor, který hodně ztrácel (Erste -15,16 %, KB -10,3 %). Po včerejším propadu opět výrazně ztrácely akcie NWR, které negativně reagovaly na vývoj na trzích s energiemi a v průběhu dne se prodávaly za méně než 70 korun za akcii (-17,39 %).

Druhý den po sobě na tom byly špatně také akcie developera ORCO, které po včerejším propadu o více než osm procent dnes padaly o dalších více než čtrnáct (-14,13 %).

Kolem deseti procent v průběhu dne ztrácel také energetický gigant ČEZ, jehož akcie se dostaly až pod hranici 700 korun za akcii, a nakonec zavíraly na ceně 650,50 Kč za akcii (-15,24 %). Odpoledne se pak přes deset procent do mínusu dostaly také akcie společnosti Pegas Nonwovens (-11,07 %).

K desetiprocentní ztrátě se dnes přiblížily také akcie VIG, které se svezy s dalšími finančními tituly a nepomohla jim ani zpráva o tom, že zajišťovna VIG RE získala rating A+ se stabilním výhledem od S&P. Pod cenu 10 korun za akcii klesly i akcie společnosti AAA Auto (-9,16 %), která zaznamenala pokles v prodeji automobilů oproti minulému roku o 17 %.

Kolem hodnoty 1 070 korun za akcii se stále pohybuje farmaceutická Zentiva, na níž nemělo velký vliv ani oznámení o zvýšení podílu společnosti PPF a dnes zakončila den jako druhá nejlepší. Pozici jednookého mezi slepými si pak vydobyla developerská společnost ECM, jejíž akcie zakončily nedaleko od ceny, kterou nabízí za odkup společnost ECM Group (-0,86 %, 299,5 Kč) a nejspíše jí pomohla také informace o možné spolupráci s PPF.

Po včerejších úspěších dnes v porovnání s ostatními klesaly málo také akcie Telefónica O2 (-6,27 %) a Philip Morris (-5,29 %).

Americké akciové trhy po včerejším extrémně volatilním dni otevírají rovněž v záporných hodnotách, když už v průběhu dopoledne futures na indexy ukazovaly negativní nálady investorů. Obchodování s prosincovými futures na index S&P 500 i DJIA bylo dokonce pozastaveno kvůli dosažení limitní ceny 855,2 bodu, resp. 8 224 body, a to až do otevření trhů. Ihned po otevření se indexy dostaly do mínusu kolem 5 % a i přes relativně dobré zprávy z trhu bydlení a snahu oživit bankovní sektor v USA nadále klesají o více než 4 procenta (DJIA – %, S&P – %, Nasdaq- %).

Zdroj: BCPP, Bloomberg

Jeden komentář: “Další pohroma na akciových trzích”

  1. Jan Dvořák napsal:

    Máme tu první vlaštovku – Taiwan prodává bondy Fannie a Fredie. Vzhledem k vládní záruce se de facto zbavuje vládních bondů USA, ačkoliv je donedávna kupoval. Budou další země následovat?

    http://online.barrons.com/article_email/SB122482470725666021-lMyQjAxMDI4MjI0NDgyMjQ0Wj.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.