Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Další americká banka zkrachovala. Washington Mutual končí

Největší americké spořitelně Washington Mutual se nepodařilo nalézt strategického spojence a zkrachovala. Pád této firmy je podle agentury Reuters největším krachem v historii bankovního sektoru USA. Aktiva společnosti nyní koupí za 1,9 miliardy dolarů banka JPMorgan Chase & Co.

Společnost Washington Mutual se potýkala s obrovskými finančními problémy. Za loňský rok utrpěla ztráty ve výši 6,3 miliardy dolarů. Zejména v důsledku hypoteční krize. Vedení spořitelny se pokoušelo finannčí situaci společnosti několikrát stabilizovat. Posledním krokem o záchranu byl pokus nalézt finančně silného strategického partnera. Bohužel i tato jednání ztroskotala a americká vláda se spořitelnu rozhodla uzavřít.

Firmu Washington Mutual uzavřel Úřad pro dohled nad úsporami (OTS). Kontrolu nad podnikem převzala Federální společnost pojištění vkladů (FDIC). "S nedostatečnou likviditou pro splnění svých závazků se Washington Mutual dostala do nejistých a nepevných podmínek," uvedl OTS.

Pád spořitelny Washington Mutual označila agentura Reuters za největší krach v historii bankovního sektoru Spojených států. Aktiva společnosti údajně přesahující hodnotu 300 miliard dolarů získá za 1,9 miliardy dolarů banka JPMorgan Chase & Co. 

Konfiskace a prodej Washington Mutual je zatím posledním krokem americké vlády ve snaze o očištění bankovního sektoru, který se potýká se špatnými hypotečními úvěry. Vláda chystá rovněž rozsáhlý plán podpory amerického finančního systému, debata o tomto plánu se však v noci na dnešek značně zkomplikovala, některé zdroje hovoří o kolapsu jednání.

JPMorgan se díky převzetí Washington Mutual stane podle aktiv druhou největší americkou bankou po firmě Citigroup. Tu však na první příčce vystřídá společnost Bank of America, jakmile dokončí plánované převzetí investiční banky Merrill Lynch & Co.

Zdroj: iDnes.cz, Patria Online, ČTK, Reuters

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.