Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Daimler se spojuje s Renaultem – budou dělat malé vozy

Investice 07.04.2010 | 09:39 0 Komentářů

Renault a Daimler budou společně vyrábět malé auto a také elektromobily

Paříž – Představitelé automobilek Renault a Daimler oznámili vzájemnou spolupráci. Do dosavadní aliance Renault-Nissan (v japonské automobilce držel dosud francouzský výrobce 44 procent) tak přibude další partner.
Automobilky Daimler a Renault v posledních měsících jednaly o řadě společných projektů, například o platformě pro malá auta a společných součástkách pro lehké nákladní vozy a elektromobily. Nyní se dohodly také na spolupráci při vývoji motorů.
Firmy si v rámci těchto plánů vymění menšinové akciové podíly. Daimler tak podle agentury Reuters získá v Renaultu i Nissanu 3,1 procenta akcií. Renault a Nissan na oplátku obdrží po 1,55 procenta akcií Daimleru. Podíl Renaultu v Nissanu klesne na 43,2 procenta ze současných 44,3 procenta.
Spolupráce všech tří firem dává logiku. Renault umí dělat malé městské automobily, které v současné době Mercedes nenabízí. Model mercedes třídy A totiž za klasický malý vůz příliš pokládat nejde a Smart Fortwo, přestože si své zákazníky našel, se především vinou své ceny nemůže prodávat na jiných trzích než jsou vyspělé státy západní Evropy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.