Sobota 24. října. Svátek má Nina.

ČSÚ zpřesnil odhad vývoje HDP na 4 procenta

Makro 30.06.2015 | 15:28 0 Komentářů

Český statistický úřad (ČSÚ) zpřesnil údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí letošního roku na 4 procenta. Na konci května ČSÚ odhadoval růst HDP na 4,2 procenta. Mezičtvrtletní růst snížil z původních 3,1 procenta na 2,5 procenta.

„S revizí zároveň přichází mnohem pozitivnější obrázek, co se týče struktury růstu HDP. Dle čerstvých údajů byly sice hlavním tahounem mezičtvrtletního růstu české ekonomiky v prvních třech měsících letošního roku i nadále zásoby, ovšem jejich prorůstová role byla mnohem méně výrazná, než co naznačovaly předchozí údaje. Naopak, dle nejnovějších dat přišel prorůstový impuls také ze strany zahraničního obchodu (původně byl hlášen jejich neutrální dopad na růst HDP). O spotřebě domácností a investičních výdajích pak platí, že se o růst české ekonomiky zasloužily o něco výraznější mírou, než co naznačovala předchozí statistika o vývoji HDP za letošní první čtvrtletí,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Česká ekonomika roste, momentálně je v dobré formě a předpokládám, že toto hodnocení bude platit i pro letošní rok jako celek. Rizika ve směru případného výraznějšího zpomalení je nutno hledat na straně zahraničních faktorů, konkrétně ve vývoji okolo Řecka. Případné vystoupení Řecka z eurozóny by sice pro Evropu nemělo fatální důsledky, neboť jak Evropská unie, tak Evropská centrální banka mají nástroje, jak dopad „Grexitu“ na evropskou ekonomiku ztlumit, i tak by ale Grexit dle všeho pro letošní druhé pololetí (a pro počátek roku 2016) znamenal zpomalení tempa růstu ekonomiky eurozóny s příslušnými dopady na českou ekonomiku. Nicméně, komentář k údajů o HDP za první čtvrtletí lze uzavřít konstatováním, že české ekonomice se momentálně daří, což je vidět jak na vývoji tuzemské poptávky a na datech z trhu práce, tak i na velmi solidním růstu exportů, jenž byl v rámci dat o HDP reportován za letošní první čtvrtletí,“ dodává Radomír Jáč.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.