CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

06. 09. 2012

0 komentářů

Co se vaří v kotlíku ECB?

 


 

Hlavní pozornost bude věnovaná plánům na intervence na dluhopisových trzích. Do tisku unikly informace o tom, že centrální banka připravuje nelimitované nákupy periferních dluhopisů do tří let. Nestanoví ale pravděpodobně žádný konkrétní strop pro španělské nebo italské výnosy a všechny nákupy by měla sterilizovat (nenafukovat jimi celkový objem peněz v oběhu). Vedle toho je pravděpodobné, že se povede debata o snižování nároků na kolaterál, který ECB požaduje od bank výměnou za nové peníze. To by mohlo ulehčit přístup řady periferních bank k levným penězům od centrální banky. Trochu stranou zájmu asi zůstane nová pesimističtější prognóza ECB a eventuální pokles úrokových sazeb. Pokles základní sazby totiž ve chvíli, kdy je depozitní sazba (sazba, za kterou banky ukládají u ECB) již na nule, nebude mít žádný výrazný efekt na reálnou cenu tržních peněz.

Hlavní otázkou zůstane především konečná podoba mechanismu intervencí na dluhopisových trzích a výsledná podpora napříč národními centrálními bankami. Spekulace v tisku nemusí v tuto chvíli odrážet skutečný konsensus mezi centrálními bankéři. Jednotlivé varianty intervencí a opatření dostaly národní centrální banky na stůl teprve na začátku tohoto týdne a vážně debatovat se o nich může až dnes. Debata může být hodně tvrdá, dlouhá a výsledná podpora nízká. Vzhledem k tomu, že ECB bude muset vždy intervenovat podmíněně v závislosti na vyhodnocení konkrétní situace, může nízká podpora samotného mechanismu intervencí znamenat i nízkou ochotu ve skutečnosti jakékoliv mimořádné operace spouštět. Potenciál zklamat je v tuto chvíli rozhodně vyšší než potenciál překvapit pozitivně.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *