CZK/€ 25.010 -0,24%

CZK/$ 22.024 -0,03%

CZK/£ 29.138 -0,29%

CZK/CHF 26.934 -0,35%

21. 04. 2015

Co se stane, až bankéři přestanou tisknout peníze

 


 

Ve světových bankách se rozšiřuje nový, doposud nedefinovaný ekonomický zákon: „Čím více natisknete nových finančních prostředků, tím hodnotnější a silnější měnu získáte.“ Stačí pouze některá ekonomická data zjednodušit, případně precizně vysvětlit veřejnosti.

V roce 2008, tedy v roce ekonomické krize, byla řada světových centrálních bank postavena před otázku „A co teď? A co dál?“ FED, Bank of Japan, Bank of England a další centrální banky se rozhodly pro kvantitativní uvolňování (QE programy), resp. tištění nových peněz, jakožto alternativní nástroj měnové stimulace. A to v době, kdy se úrokové sazby začaly přibližovat k nule.

Nově vytištěné peníze byly použity k nákupu vybraných státních dluhopisů s cílem zvýšit inflaci, zastavit pokles spotřebitelských cen a zároveň pomoci vývozcům zvýšit objem tržeb, a tím podpořit další produkci a další investice. Žádná ekonomická poučka však neříká, že když toto tištění peněz ukončíte, vaše měna výrazně vzroste, v případě amerického dolaru i o několik desítek procent.

Aktuální síla dolaru vychází ze slabosti hlavních světových měn (rubl, yen, euro) a ze „skvělé“ interpretace ekonomických dat zaměstnanosti (součástí oficiálních statistik jsou i tzv. part-time úvazky). K tomu dodáte křehký hospodářský růst a naivitu účastníků trhu. Chutný, ale smrtící dolarový koktejl je hotov.

QE programy vždy sníží hodnotu znehodnocované měny vůči ostatním hlavním světovým měnám. Tento způsob řešení je založen na představě, že v budoucnu bude docházet k exponenciálnímu růstu HDP. Exponenciální růst může nastat a může přetrvávat delší dobu, ale poté vždy musí následovat „reset systému“. Protože růst HDP je zpravidla doplněn faktickým, někdy i exponenciálním, růstem státního dluhu, ať už je to nízkou cenou důležitých surovin a komodit či vyčerpáním země z důvodu válek či katastrof.

REKLAMA

Ukázkovým příkladem je dluh USA, který pravděpodobně překročí hodnotu 19 biliónů dolarů a stále meziročně poroste v průměru o 9 – 10 %. Velký kritik FEDu, známý burzovní makléř, ekonom a prezident společnosti Euro Pacific Capital, Peter Schiff, po ukončení QE programu v USA prohlásil: „Ekonomika, která žije z tištění peněz, s koncem tohoto programu časem umře.“ Ano i tato velmoc se může dostat do platební neschopnosti (viz Řecko), kdy žádná instituce, žádný stát jí už nepůjčí.

Jan Žák, člen představenstva Zlaťáky.cz

Loading


Související články

Smíšená ekonomická data vyvolávají znepokojivé otázky v USA i ve světě

Na cestě ke snížení úrokových sazeb a opětovnému zrychlení ekonomiky v celosvětovém měřítku dojde k překvapením, a to jak pozitivním, tak negativním. A zprávy z minulého týdne přinesly trochu obojího. Pozitivní je, že průmyslová výroba v USA vzrostla více, než se očekávalo, a britské akcie vykázaly sílu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 07. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024