CZK/€ 24.625 +0,06%

CZK/$ 24.495 +1,29%

CZK/£ 28.989 -0,60%

CZK/CHF 25.605 +0,74%

21. 04. 2015

1 komentář

Co se stane, až bankéři přestanou tisknout peníze

 


 

Ve světových bankách se rozšiřuje nový, doposud nedefinovaný ekonomický zákon: „Čím více natisknete nových finančních prostředků, tím hodnotnější a silnější měnu získáte.“ Stačí pouze některá ekonomická data zjednodušit, případně precizně vysvětlit veřejnosti.

V roce 2008, tedy v roce ekonomické krize, byla řada světových centrálních bank postavena před otázku „A co teď? A co dál?“ FED, Bank of Japan, Bank of England a další centrální banky se rozhodly pro kvantitativní uvolňování (QE programy), resp. tištění nových peněz, jakožto alternativní nástroj měnové stimulace. A to v době, kdy se úrokové sazby začaly přibližovat k nule.

Nově vytištěné peníze byly použity k nákupu vybraných státních dluhopisů s cílem zvýšit inflaci, zastavit pokles spotřebitelských cen a zároveň pomoci vývozcům zvýšit objem tržeb, a tím podpořit další produkci a další investice. Žádná ekonomická poučka však neříká, že když toto tištění peněz ukončíte, vaše měna výrazně vzroste, v případě amerického dolaru i o několik desítek procent.

Aktuální síla dolaru vychází ze slabosti hlavních světových měn (rubl, yen, euro) a ze „skvělé“ interpretace ekonomických dat zaměstnanosti (součástí oficiálních statistik jsou i tzv. part-time úvazky). K tomu dodáte křehký hospodářský růst a naivitu účastníků trhu. Chutný, ale smrtící dolarový koktejl je hotov.

QE programy vždy sníží hodnotu znehodnocované měny vůči ostatním hlavním světovým měnám. Tento způsob řešení je založen na představě, že v budoucnu bude docházet k exponenciálnímu růstu HDP. Exponenciální růst může nastat a může přetrvávat delší dobu, ale poté vždy musí následovat „reset systému“. Protože růst HDP je zpravidla doplněn faktickým, někdy i exponenciálním, růstem státního dluhu, ať už je to nízkou cenou důležitých surovin a komodit či vyčerpáním země z důvodu válek či katastrof.

REKLAMA

Ukázkovým příkladem je dluh USA, který pravděpodobně překročí hodnotu 19 biliónů dolarů a stále meziročně poroste v průměru o 9 – 10 %. Velký kritik FEDu, známý burzovní makléř, ekonom a prezident společnosti Euro Pacific Capital, Peter Schiff, po ukončení QE programu v USA prohlásil: „Ekonomika, která žije z tištění peněz, s koncem tohoto programu časem umře.“ Ano i tato velmoc se může dostat do platební neschopnosti (viz Řecko), kdy žádná instituce, žádný stát jí už nepůjčí.

Jan Žák, člen představenstva Zlaťáky.cz

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022

ČBA varuje před mimořádným zdaněním bankovního sektoru

Situace, ve které se v současnosti nachází veřejné finance a státní rozpočet, je velmi komplikovaná. Energetická krize úzce související s konfliktem na Ukrajině vyvolává další citelný tlak na pomoc státu ekonomice. Politická reprezentace se snaží hledat nové finanční zdroje. Česká bankovní asociace (ČBA) varuje před zavedením bankovní […]

Text: Redakce

Foto: ČBA

26. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • centrální bankéř

    22 dubna, 2015

    V porovnání s tím co dělají centrální banky všude po světě je zásah ČNB pouze kosmetická úprava

    Odpovědět