CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.522 +0,45%

CZK/£ 28.619 -0,07%

CZK/CHF 24.728 +1,01%

23. 05. 2022

0 komentářů

Co může přinést obměna bankovní rady koruně a sazbám?

 

Obměna v bankovní radě ČNB bude zásadním momentem, který určí podobu měnové politiky v Česku pro následujících šest let. Zásadní rozhodnutí ohledně třech jmen učiní prezident Miloš Zeman v nejbližších týdnech. Pracujeme v tuto chvíli se dvěma základními scénáři – “holubičí revoluce” a “zachování kontinuity” v bankovní radě. 


Jmenováním Aleše Michla do čela bankovní rady prezident Zeman vykročil směrem ke scénáři “holubičí revoluce”. To by znamenalo, že k Aleši Michlovi do bankovní rady vybere tři další hlasy, které jsou v tuto chvíli z různých důvodů spíše proti dalšímu růstu sazeb. Z pohledu investorů však bude i v případě “holubičí revoluce” kritické vědět, o jaká konkrétní jména jde a z jakých důvodů se k růstu sazeb staví rezervovaně.

Pro trhy v čele s korunou by bylo nejhorší zprávou, kdyby po boku Aleše Michla usedli zcela identicky smýšlející bankéři – vylučující a priori další růst sazeb, nehledě na nově příchozí data a výsledky nové interní prognózy centrální banky. Při ztrátě vazby na odborný aparát centrální banky by se obměněná bankovní rada stala pro trhy daleko hůře čitelnou a méně kredibilní. To by se při dnešní vysoké globální nejistotě, dvouciferné zrychlující inflaci, neukotvených inflačních očekáváních a zhoršující se vnější rovnováze promítlo v zesíleném odlivu krátkodobého zahraničního kapitálu. Koruna by se dostala pod tlak a ČNB by pravděpodobně musela na trhu reagovat výraznějšími intervencemi na její podporu. Předpokládáme, že intervence na podporu koruny by podpořili v obměněné bankovní radě jak jestřábi, tak i holubice (vyplývá například z výroků Oldřicha Dědka). Pokud by holubičí revoluce vynesla do bankovní rady holubice a priory nevylučující ani růst úrokových sazeb a přirozeně opírající své rozhodnutí o nové interní prognózy, míra diskontinuity by nebyla zdaleka tak výrazná a ČNB by pro zahraniční hráče mohla zůstat čitelným a kredibilním partnerem. V takovém případě by se odliv zahraničního kapitálu mohl rychle zklidnit.

Nejvýraznější pozitivní reakce by však na koruně byla cítit ve chvíli, kdy by de facto došlo k “zachování kontinuity” v rozhodování bankovní rady – Vojtěch Benda i viceguvernér Tomáš Niedetzký by byli znovu-jmenováni a místo Jiřího Rusnoka by přišel ekonom, který by podobně jako odcházející guvernér pragmaticky hodnotil nově příchozí data a výsledky nové prognózy. V takovém případě bychom mohli vidět výraznější zisky české měny do blízkosti 24,00 EUR/CZK.

Při “zachování kontinuity” by pak paradoxně mohla bankovní rada v červnu právě díky silnější koruně (a většímu manévrovacímu prostoru v druhé polovině roku) zvýšit sazby o něco méně (25-50 bps). V případě scénáře “holubičí revoluce” spojené s rizikem ztráty kredibility ČNB by v červnu ještě stávající bankovní rada mohla preventivně sáhnout k výraznějšímu růstu sazeb o 75-100 bps.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Světová ekonomika na rozcestí: Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

Čtyři měsíce po zahájení bojů na Ukrajině lze jednoznačně říct: jde o konflikt, který patrně bude trvat dlouho, a již nyní narušil globální ekonomickou rovnováhu. V tomto složitém prostředí snížila společnost Coface ve svém pravidelném hodnocení „Coface Barometr“ hodnocení rizik 19 zemí, z toho 16 evropských – […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

Vedení ECB dnes narychlo mimořádně zasedá. Ve hře je budoucnost předlužené Itálie, a tedy i eura

Vedení Evropské centrální banky na dnešek narychlo svolává své mimořádné zasedání. Téma se zdá být zřejmé: Itálie. Úrok na dluhu této předlužené ekonomiky se začíná nebezpečně zvyšovat. Rozevírají se totiž nůžky mezi úrokem na dluhu právě Itálie a na dluhu Německa, jenž je obecně považován za bezproblémový. […]

Text: Redakce

15. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.