CZK/€ 25.145 -0,12%

CZK/$ 23.453 -0,12%

CZK/£ 29.417 -0,12%

CZK/CHF 25.692 -0,24%

22. 03. 2021

0 komentářů

ČNB vyjasní svůj postoj k růstu sazeb

 

Hlavní událostí tohoto týdne bude na domácím poli, pomineme-li veškeré dění kolem pandemie, nepochybně zasedání bankovní rady ČNB. Proběhne tentokrát už ve středu a sice se od něj nečeká žádná změna sazeb, zajímavé být přesto může. Bankovní rada se totiž bude moci opět jasněji vymezit vůči jestřábí prognóze předpokládající start utahování měnové politiky už ve druhém kvartále letošního roku.

Loading



 

Tedy ve čtvrtletí, do kterého vstoupíme už příští týden s řadou pokračujících restriktivních opatření zasahujících do fungování významné části ekonomiky. Vedení ČNB tak bude mít možnost trhům přiblížit, s jak dlouhým odkladem startu politiky zvyšování sazeb má asi počítat. Také by se mohlo vyjasnit, nakolik se z pohledu centrálních bankéřů naplňuje alternativní scénář prognózy založený na předpokladu prodlužování pandemie. Vzhledem k agresivnímu hlavnímu scénáři ČNB i velkým očekáváním panujícím na trhu by byl jasnější postoj centrální banky vycházející z nepříliš povzbudivé reality nepochybně žádoucí. Naproti tomu se nic asi nedozvíme o záměrech ČNB, pokud jde o právě schvalované rozšíření její pravomoci účastnit se obchodování na dluhopisovém trhu. Prozatím má tuto možnost do konce letošního roku, avšak zatím ji nijak nevyužila. Diskutovaná novela má toto časové omezení zcela zrušit a dát centrální bance stejné možnosti, jaké má třeba ECB nebo americký Fed.

Na hlavních trzích kromě projevů centrálních bankéřů ECB i Fedu upoutají pozornost indexy nákupních manažerů z eurozóně a americké ISM, které přijdou na řadu už ve středu. V pátek doplní řadu předstihových ukazatelů i německé Ifo. Dá se předpokládat, že zatímco ve službách bude dál panovat chmurná nálada ovlivněná pokračujícím lockdownem, v průmyslu budou výsledky i tentokrát velmi slušné. Z dílčích čísel pak bude jistě stát za pozornost vývoj nových zakázek a případné problémy s dodávkami komponent do výroby. Obojí totiž může zatěžovat slibný výhled HDP ve druhém kvartále. Vzhledem k naší provázanosti půjde nepochybně i o významný signál pro tuzemský průmysl, který se v čase lockdownu stal hlavním pilířem celé ekonomiky.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *