Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

ČNB omezí banky, které při ztrátě karty účtovaly příliš

Investice 11.11.2009 | 18:05 0 Komentářů

Většina bank už „dobrovolně“ couvla v předchozích týdnech

Praha – Při krádeži nebo ztrátě platební karty už klientům bank pravděpodobně nehrozí, že zaplatí více peněz než dosud. Snížení takzvané spoluodpovědnosti klientů bylo jedním z cílů unijní směrnice, kterou do českého práva od 1. listopadu přenesl nový zákon o platebním styku.
Česká národní banka dnes totiž vydala úřední sdělení, které přináší jednoznačný výklad ustanovení. „Při zneužití platební karty nese plátce odpovědnost za ztráty z jejího neautorizovaného použití do celkového limitu odpovídajícího v přepočtu 150 eurům, který se vztahuje na souhrn částek všech neautorizovaných platebních transakcí,“ říká vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.
Úřední sdělení ČNB nicméně nejsou pro banky závazná. Mají jen doporučující charakter, i když finanční ústavy se jimi většinou „ve vlastním zájmu“ řídí. Jestliže by totiž banka zvolila jiné řešení, klesá tím pravděpodobnost jejího úspěchu v případném soudním sporu s klientem na minimum. „Zvláště když dnešní sdělení je takto jednoznačné – není to nějaký návrh jako když ČNB například vydává vzorové obchodní podmínky,“ říká k tomu právník pracující pro jednu z velkých tuzemských bank.
Podle mluvčího ČNB Marka Petruše je však tento výklad závazný, a to pro všechny instituce, které se řídí zákonem o platebním styku. „Jeho porušení de facto zjednodušeně a laicky řečeno znamená porušení zákona s odpovídajícími sankcemi,“ dodává.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.