Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

ČNB: České banky jsou ve výborné kondici

Banky Luboš Svačina 23.02.2010 | 15:11 0 Komentářů

Česká národní banka dnes zveřejnila výsledky zátěžových testů, kterým podrobila český bankovní sektor. Podle výsledků testu jsou české banky zdravé a kapitálově vybavené, a ani v případě velmi nepříznivého ekonomického vývoje v následujících dvou letech by nebyla ohrožena jejich stabilita.

„Zahraniční pozorovatelé jsou překvapeni tím, jak málo byl domácí bankovní sektor dosud zasažen globální finanční krizí a následnou recesí. Z našeho pohledu je důležité, že zůstává ziskový a do dalšího období vstupuje dobře kapitalizovaný,“ uvedl Jan Frait, hlavní expert ČNB pro oblast finanční stability. Ve všech testech by celkově bankovní sektor udržel kapitálovou přiměřenost nad 8 procenty, což je minimum požadované centrální bankou.

Česká národní banka upozorňuje, že rizika pro finanční stabilitu Českou republiku zůstávají podle i pro následující dva roky vysoká. Hlavní hrozbou je obnovení recese v Evropě a nárůst ztrát bank ze špatných úvěrů. Dalším výrazným rizikem je možná ztráta důvěry trhů ve schopnost vlád financovat rostoucí dluhy.

Zdroj: ČNB, iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.