CZK/€ 24.595 -0,26%

CZK/$ 23.074 -1,07%

CZK/£ 29.006 -0,24%

CZK/CHF 23.852 -0,57%

14. 07. 2014

0 komentářů

Citigroup zaplatí miliardovou pokutu za obchody před krizí

 


 

Citigroup zaplatí miliardovou pokutu za obchody před krizí

New York – Americká banka Citigroup zaplatí v rámci dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti sedm miliard dolarů (141 miliard Kč). Předejde tím žalobě a ukončí vyšetřování, které vláda proti ní vedla kvůli prodejům cenných papírů založených na rizikových hypotékách těsně před finanční krizí let 2007-2009. Vyplývá to z dnešního sdělení Citigroup.

Pokuta je tak podle agentury Reuters téměř dvojnásobkem toho, co navrhovala Citigroup, je ale mnohem nižší než 12 miliard dolarů, které původně požadoval Washington. Jednání mezi oběma stranami se před několika týdny zadrhla a ministerstvo banku varovalo, že na ni podá žalobu.

Citigroup uvedla, že ministerstvu zaplatí v hotovosti pokutu 4,5 miliardy dolarů. Dalších 2,5 miliardy dolarů bude postupně odvádět do fondu, který bude financovat výstavbu dostupných nájemních domů a zmírňovat spotřebitelům náklady hypotečních úvěrů. Banka ze zisku druhého čtvrtletí odečte kvůli pokutě částku 3,8 miliardy dolarů.

Čistý zisk banky za poslední čtvrtletí se tak propadl meziročně o 96 procent na 181 milionů dolarů (3,6 miliardy Kč). Bez započítání této částky a dalších jednorázových položek by zisk stoupl o jedno procento na 3,93 miliardy USD. Akcie Citigroup po dnešních zprávách firmy stouply o čtyři procenta.

REKLAMA

Citigroup je druhou velkou americkou bankou po JPMorgan Chase, která se s vládou dohodla na urovnání. JPMorgan zaplatila loni v listopadu 13 miliard dolarů a k dohodě se chystá Bank of America, která má podle zdrojů zaplatit 9,3 miliardy USD. Citigroup prodávala mnohem méně hypotečních cenných papírů než tyto dvě velké banky.

Americké banky prodávaly před krizí v době realitního boomu hypoteční cenné papíry, aniž zákazníky náležitě informovaly o jejich rizicích. Následná hypoteční krize vedla k propadu cen těchto široce prodávaných papírů, což vyvolalo globální finanční krizi.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.