Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Číně znovu dochází dech – vývozy i dovozy prudce padají…

Investice 13.10.2016 | 09:46 0 Komentářů

Velice špatné výsledky hlásí čínský zahraniční obchod za měsíc září. Zdá se, jako by měl pokus o stabilizaci druhé největší světové ekonomiky opět velice krátký život. Vývozy propadly o výrazných 10 % a to především kvůli evropskému trhu. Ještě o něco znepokojivější je vývoj dovozů, které nehledě na vládní stimuly v září meziročně poklesly o necelá 2 %. Slabé dovozy ukazují na slábnoucí domácí poptávku.

Zvláště znepokojivý je pokles dovozů některých důležitých komodit jako měď nebo železná ruda, které ukazují na slábnoucí investice. I když poslední čísla mohou být zatížena vysokou meziměsíční volatilitou a není proto rozumné z nich zatím kreslit silné závěry, trhy budou bezesporu v nejbližší době citlivější na další negativní zprávy z Číny – příští týden mohou slabý zahraniční obchod potvrdit výsledky průmyslu a maloobchodu. Dnešní zprávy také bezesporu nejsou dobré pro čínský jüan, který i tak od počátku října začal znovu ztrácet a na frontě s dolarem se pohybuje poblíž historických minim.

ciina

Do budoucna může být přitom Čína vůči slabšímu jüanu čím dál tolerantnější. Snaha udržet tempa růstu v posledních kvartálech skrze státní podporu investic zjevně naráží na své mantinely a soukromé investice dál výrazně šlapají na brzdu. V roce 2015 rostly soukromé investice v průměru okolo 15 %, zatímco v polovině roku 2016 už pouze o 2 % meziročně. Investice přitom tvoří skoro polovinu čínského HDP a na rozdíl od Evropy a USA mají výrazně větší potenciál ovlivnit výkon ekonomiky. Až pře-investované Číně s přehřátým realitním trhem v zádech dojdou zbraně na podporu domácích investic/poptávky, asi automaticky skončí u jednoduché podpory vývozů skrze slabší kurz. To ale zřejmě při výrazně nižších tempech růstu ekonomiky než dnes. 

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.