Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Čína rostla v 3Q nejpomaleji od roku 2003

Čínská ekonomika zaznamenala ve třetím čtvrtletí 9% meziroční růst, což je nejméně za posledních pět let. Představitelé země chtějí zavést opatření na oživení a zamezení vlivu globální úvěrové krize.

Hrubý domácí produkt stoupl za devět měsíců o 9,9 %, za celý rok 2007 pak o 11,9 %. Za třetí čtvrtletí vzrostla ekonomika o 9 %, v předchozím pak o 10,1 %. Výsledek byl hodně pod očekáváním analytiků (9,7 %). Naposledy zaznamenala čínská ekonomika nižší růst ve třetím čtvrtletí 2003.

Výrazné zpomalení zaznamenala průmyslová výroba kvůli poklesu poptávky po hračkách, oblečení a jiných vývozních artiklech. "Očekáváme další zpomalení růstu průmyslové výroby, protože odvětví orientovaná na vývoz, jako oblečení a hračky, bojují s vnějším oslabením a těžký průmyslu, od oceláren po automobilky, se adaptuje na pokles domácí poptávky," uvedl analytik JP Morgan Chase & Co. Jing Ulrich.

Kvůli zlevňování komodit a levnějším potravinám klesla také inflace, a to na 4,6 %, což je nejméně za posledních 15 měsíců. Nižší inflace by mohla pomoci v podpoře ekonomického růstu vládě, která už oznámila snížení daní pro exportéry, zvýšila investice do infrastruktury a chce přimět banky, aby půjčovaly firmám bez peněz. Centrální banka by pak mohla snížit úrokové sazby.

Zdroj: Patria, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.