Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Čína pokračuje v boji proti inflaci. Zvýšila rediskontní sazbu

Banky Luboš Svačina 29.12.2010 | 12:08 0 Komentářů

Čínská centrální banka dnes poprvé po dvou letech zvýšila rediskontní sazbu pro úvěry komerčním bankám. Jedná se o další z řady proti inflačních opatření a růstu bubliny na realitním trhu.

Čínská centrální banka zvýšením rediskontních sazeb z 1,8 pct. na 2,25 procenta navázala na sobotní čtvrtprocentní zvýšení základních úrokových sazeb (roční depozitní sazba vzrostla na 2,75 procenta a hlavní zápůjční sazba na 5,81 procenta). Podle analytiků současné rozhodnutní CB na nastavení měnové politiky už větší vliv mít nebude a je spíše jen symbolickým završením sobotního rozhodnutí.

Se zvyšováním úrokových sazeb Čína dlouho váhala, nízké sazby totiž pomohly čínské ekonomice překonat globální ekonomickou krizi, ale vývoj inflace ji k tomu donutil. K prvnímu navýšení sazeb po tříleté pauze došlo letos v říjnu. 

Tip: více o makroekonomické situaci Číny a vývoji v posledních měsících se dočtete v článku " Co pálí čínskou ekonomiku ".

Meziroční růst spotřebitelských cen v Číně v listopadu zatím vystoupal na 5,1 procenta a byl nejrychlejší za 28 měsíců. Rostou ceny bydlení a služeb, ale především ceny potravin.  

Zdroj: FinančníNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.