Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Čína omezí výjezdy za nákupy do přetíženého Hongkongu

Investice 13.04.2015 | 13:03 0 Komentářů

Autonomní území údajně přestává zvládat obrovský nápor turistů. Lidé tam jezdí zejména za kvalitnějším a levnějším zbožím.

Čína omezí výjezdy za nákupy do přetíženého Hongkongu

Hongkong – Čínské úřady rozhodly omezit cesty svých občanů do Hongkongu, aby zmírnily napětí, které na tomto autonomním území vyvolává příliv nakupujících z pevninské Číny. Informovala o tom v pondělí agentura AP. Opatření se týká obyvatel zvláštního hospodářského pásma Šen-čen, které se nachází na jižních hranicích Číny s Hongkongem.

Lidem žijícím v Šen-čenu úřady dosud vydávaly povolení k opakovaným návštěvám Hongkongu. Lidé pak povolení často využívali mnohokrát v týdnu k výjezdům za nákupy kvalitnějšího a levnějšího zboží.

Obyvatelé Šen-čenu budou mít od nynějška možnost vstoupit na území Hongkongu pouze jednou týdně a nebudou tam moci zůstat déle než týden. Podle tiskové agentury Nová Čína byl tento krok přijat kvůli obavám, že Hongkong přestává obrovský nápor turistů zvládat.

Zpravodajský server BBC News uvedl, že Hongkong loni registroval asi 47 milionů příjezdů lidí z pevninské Číny. Desetinu z tohoto počtu tvořili ti, kteří jezdili do Hongkongu více než jednou týdně.

Obyvatelé Hongkongu si stěžují, že Číňané z pevniny nenasytně skupují chytré telefony, kosmetiku, léky i některé zboží každodenní potřeby. Už dříve se objevila kritika, že Číňané ve velkém nakupují v Hongkongu dovozové sušené mléko pro kojence, jelikož domácí značky nepovažují za zdraví bezpečné.

Nakupující z Šen-čenu často pracují pro zločinecké sítě, jež potom vydělávají na rozprodávání zboží dovezeného z Hongkongu v pevninské Číně, tvrdí AP.

Hongkongští aktivisté v průběhu letošního roku již několikrát demonstrovali v ulicích proti přílivu davů lidí z pevninské Číny a střetli se přitom i s čínskými turisty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.