Pátek 07. srpna. Svátek má Lada.

Čína hovoří o zpružnění režimu směnného kurzu juanu

Vzhledem k tomu, že v pátek nebyly v USA zveřejněny žádné údaje, které by trhy vyrušily z klidu, probíhalo obchodování v úzkých pásmech a velmi pomalu, přičemž Wall Street byl schopen absorbovat hrozbu volatility v den expirace čtvrtletních opcí a futures. (komentář Andrew Robinsona, Saxo Bank)

GBP měla v důsledku lepších než očekávaných čistých výpůjček britského veřejného sektoru dobrý den a zamířila k pětitýdennímu maximu, zatímco EUR se drželo pod hranicí 1,25.


Významné zprávy si pro sebe vyhradily víkend, v jehož průběhu Čína na svých internetových stránkách vydala prohlášení, že hodlá „zvýšit flexibilitu směnného kurzu renmimbi“. Toto oznámení bylo zahaleno do vágních formulací a zdá se, že je dokonale načasováno na předvečer schůzky G20, která se bude o nadcházejícím víkendu konat v Torontu, a vydání americké zprávy o měnové manipulaci plánovaného na 15. červenec (povšimněte si také nyní patrně falešné páteční rétoriky čínských představitelů o tom, že juan je „čínská měna“ a že světu do ní nic není). Jak jsme uváděli už v pátek, podle konsenzu to s největší pravděpodobností nebude znamenat jednorázovou revalvaci, ale spíše lze očekávat pomalé a nepřetržité zhodnocování juanu v podobě postupných úprav kurzu. To víceméně potvrdilo nedělní prohlášení, v němž centrální banka zdůraznila, že velké kolísání směnného kurzu není „v čínském zájmu“.Trhy byly na tento pohyb připraveny a nachystány již od začátku dnešního ranního obchodování, přičemž USD se obecně vůči ostatním měnám obchodoval níže a nejvýraznější pokles zaznamenal vůči AUD a měnám rozvíjejících se asijských zemí. To zase vyvolalo na jednotlivých trzích pravděpodobné intervence s cílem zpomalit zhodnocování příslušné měny. Při své každodenní fixaci kurzu juanu (01:15 GMT) ovšem centrální banka hráče na trhu překvapila a ponechala kurz USDCNY beze změny na výši 6,8275, což vyvolalo horečnatou snahu zavřít krátké dolarové pozice, i když ani tak se trhy nedostaly na uzavírací úrovně newyorského obchodování. To ale nebylo všechno – během dopoledne se USDCNY obchodoval níže, prorazil hladinu 6,82, dostal se na nejnižší úroveň od září 2008, a mírně podpořil chuť k riziku. Na základě fixace kurzu se spodní hranice obchodování pro celý den dostává na 6,7934, což je stále ještě daleko od současných hodnot… Jinak se většina obchodníků mohla jenom rozpačitě škrábat na hlavě, protože většinu obchodování jsme strávili v úzkých pásmech.


Pro dnešní den se v Evropě ani v Severní Americe neočekává zveřejnění žádných důležitých dat, se svými prohlášeními vystoupí ale několik členů ECB.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.