CZK/€ 24.385 -0,25%

CZK/$ 22.897 -0,38%

CZK/£ 28.083 -0,36%

CZK/CHF 25.275 -0,44%

02. 10. 2014

0 komentářů

Chyba za biliony. Makléř se uklikl a udělal obrovský obchod

 


 

Chyba za biliony. Makléř se uklikl a udělal obrovský obchod

Tokio – Chyba v obchodování ve středu znervóznila japonské akciové trhy, když neznámý makléř zadal – a rychle zrušil – pokyny k obchodování s akciemi v celkové hodnotě 68 bilionů jenů (13,6 bilionu korun), což je více než velikost švédské ekonomiky. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Podle údajů, které shromáždila agentura Bloomberg, zadal makléř na mimoburzovním trhu 42 pokynů k obchodování s akciemi. Největší z nich byl na akcie automobilky Toyota Motor za skoro 13 bilionů jenů. Další pokyny se týkaly například japonských společností Honda, Canon, Sony nebo skupiny Nomura Holdings. Příkazy byly rychle zrušeny.

Fat finger

Sdružení japonských dealerů s cennými papíry (JSDA) posléze potvrdilo, že šlo o chybu v obchodování, která byla na straně nejmenované členské společnosti.
Podobné chyby, jimž se v angličtině říká „fat finger“, vznikají překliknutím na klávesnicích. V minulosti měly i vážné důsledky. Například svého času největší obchodník s americkými akciemi Knight Capital Group v roce 2012 skoro zbankrotoval, když jeho počítače zadaly chybné pokyny, které nešlo vzít zpět. Firma byla později prodána.

Japonsko, které je po Spojených státech druhým největším akciovým trhem na světě, zažilo prudký nárůst objemu obchodů uskutečňovaných elektronicky. Velká část elektronického obchodování se odehrává mimo řádný trh. Pokyny k nákupu nebo prodeji akcií se zadávají nebo odebírají běžně a případnou chybu mají makléři ohlásit do pěti minut. Středeční storno bylo co do rozsahu neobvykle velké a obchodníky překvapilo.

REKLAMA

Přední japonský akciový index Nikkei ve středu ztratil 0,6 procenta. Tento pokles se ale připisoval špatným zprávám z ekonomiky a vlivu nejnovějších nepokojů v Hongkongu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *