Středa 26. ledna. Svátek má Zora.

Chcete platit iPhonem? V Česku si ještě počkáte

Investice 10.09.2014 | 13:04 0 Komentářů

Novinka od Applu umí bezkontaktní platby. Zájem o tento způsob placení v Česku velmi rychle roste, přímo iPhonem ale zaplatíme nejdřív v příštím roce.

Chcete platit iPhonem? V Česku si ještě počkáte

Praha – Budete platit hotově, nebo kartou? iPhonem! Takovou scénu v českém obchodě nezažijete dříve než v příštím roce.

Novou generaci svého telefonu, umožňující i bezkontaktní platby přes systém NFC, představila v úterý společnost Apple. Technologii už Češi dobře znají z bezkontaktních karet.

Od systému nazvaného Apple Pay si banky a karetní společnosti slibují hodně. „Vstup společnosti Apple na tento trh představuje rozhodující kousek do skládačky mobilních plateb. Tento klíčový posun v digitálních platbách potvrdil, že vývoj mobilních a bezkontaktních služeb má nenahraditelný potenciál a výrazně nabírá na obrátkách,” říká Steve Perry, generální ředitel digitálních technologií Visa Europe.

Ve Spojených státech amerických je Apple domluvený na spolupráci s největšími obchodníky, bankami a službu vyvíjel s karetními asociacemi. Má tedy sice tříleté zpoždění za Googlem a jeho mobilní peněženkou Google Wallet, ale má jistotu, že kartami v iPhonech budou lidé moci už brzy platit za zboží a služby, které každodenně nakupují.

Nejdříve v USA

„Služba se spouští jako první v USA. V Evropě to bude nejdříve začátkem příštího roku,“ říká Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko. Obě země dlouhodobě patří k nejprogresivnějším zemím při přijímaní nových platebních produktů, a nemusely by tak podle Gajdoše na placení přes nové telefony od Applu čekat příliš dlouho.

Do aplikace Apple Pay se budou moci nahrávat veškeré karty MasterCard a Visa, půjde to i přes vyfocení platební karty a následnou autorizaci. Platby se na novém iPhonu potvrzují kromě klasického PIN kódu také přes otisk palce na dotykovém identifikátoru Touch ID.

Už bez rámečku

I se staršími modely iPhone šlo platit bezkontaktně, bylo na ně ale třeba přidat speciální rámeček se systémem NFC. Zájem o tuto službu bez většího úspěchu v Česku testovaly Komerční banka a Česká spořitelna.

Bezkontaktní platby mobilem s operačním systémem Android v Česku nyní nabízí ve spolupráci s operátorem O2 GE Money Bank, která zároveň službu pilotuje i s dalším operátorem – Vodafonem.

„Transakce provedené mobilními telefony dosahují v porovnání se standardními platebními kartami výrazně nižších objemů. Pro nás je však podstatný budoucí potenciál této služby. Věříme tomu, že obsah dnešní peněženky se dříve či později do mobilního telefonu beze zbytku přestěhuje a nabídne kvalitu služby, která je při využívání klasických platebních karet nemyslitelná,“ komentuje současnou situaci mluvčí banky Pavel Zúbek.

V Česku se bezkontaktní platby uchytily velmi rychle a nyní už je polovina všech vydaných platebních karet s bezkontaktní funkcí. Celkem lidé ve druhém kvartále u obchodníků kartami utratili 90 miliard korun, 24 miliard z toho byly bezkontaktní transakce. S bezkontaktními kartami se přitom Češi seznamují teprve od roku 2011, kdy je do nabídky jako první v Česku zařadily Citibank a Česká spořitelna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.