Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Chcete drahé dálnice? Jděte do PPP, varuje Čechy expert

Investice 05.09.2010 | 12:26 0 Komentářů

Slováky vyjdou PPP dálnice dvakrát dráž než obyčejné, tvrdí konzultant Juraj Mesík

Bratislava – Pokud by Češi stavěli formou PPP projektů tak, jak to dělají Slováci, vyjdou je dálnice dvakrát dráž, než za kolik je stavěli doposud. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to tvrdí Juraj Mesík (48), který se dlouhodobě věnuje finančním a společenským nákladům na stavbu dálnic a až do letošního roku působil u Světové banky ve Washingtonu jako konzultant pro oblast neziskového sektoru.
Právě na Slovensku, kde se formou PPP staví silnice R1 a další dva úseky dálnice D1 se připravují, se přitom chystá hledat inspiraci český ministr dopravy Vít Bárta (VV). „Především bych jej varoval před rizikem obrovsky nafouknuté ceny a předražení,“ vzkazuje Mesík ministrovi, který hledá způsob, jak na dálnicích ušetřit.
Tento týden (den poté, co vznikl tento rozhovor) slovenský ministr dopravy Ján Fígel zastavil megazakázku na stavbu D1 formou PPP. Jedním z důvodů byla i předražená cena. První český PPP projekt – přestavba areálu Ústřední vojenské nemocnice za pět miliard – míří pro podezření z předražení před antimonopolní úřad.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.