Pátek 07. srpna. Svátek má Lada.

Cesty zlata a dolaru se rozdělují, vzájemná závislost slábne

Zavírání krátkých pozic na eurodolaru bylo před Velikonocemi náhle zastaveno a to díky obnoveným obavám o schopnost Řecka splatit svoje dluhy. Dolar díky tomu našel ztracenou půdu pod nohama. (komentář Ole Sloth Hansena, Saxo Bank)

Ekonomický výhled mimo Evropu se postupně zlepšuje a investory trápí nejistota ohledně toho, jaké téma bude určovat směr trhů v blízké budoucnosti. Výnos řeckých státních dluhopisů dramaticky vzrostl, zvláště dvouleté výnosy se zvýšili o 2,5 % a dosáhly během týdne úrovní, na které se nepodívaly 12 let. Poslední data ukazují, že ekonomické oživení v kontinentální Evropě je pomalé. Chuť k riziku přesto zůstává relativně vysoká.

 

Ropa WTI dosáhla nových maxim nad 87 USD. Po oznámení výše zásob, které rostou už 10 týdnů v řadě, došlo k vybírání zisků a to poslalo cenu ropy zpět na lednová maxima, na cenu 83,95 USD.

Technicky tak vzniklo nové pásmo, ve kterém se ropa může obchodovat. Podpora je na úrovni 84 USD a 83 USD. Rezistenci představuje 87 USD a důležitou hladinu představuje 90 USD. 

OPEC nedávno vyjádřil spokojenost s cenami ropy mezi 70 a 80 USD za barel, protože organizace si je dobře vědoma, že další nárůst ceny by mohl ohrozit globální hospodářské oživení. Nárůst ceny v této fázi oživení by totiž zvýšil obavy o dvojitý pokles ceny ropy. Na evropské spotřebitele navíc už doléhají vyšší ceny energií. K těm přispělo i oslabující euro proti dolaru a experti čekají, že tento trend bude v následujících týdnech pokračovat. Hlavní banky na Wall Street předpovídají trojmístnou cenu ropy, což by v případě nízké inflace a nerostoucích výnosech na dluhopisech nebyl příznivý scénář.

Zlato pokračovalo minulý týden ve vývoji nezávisle na hodnotě dolaru. Na trhy se vrátila averze k riziku díky obnoveným obavám o řecký dluh a to podpořilo jak zlato, tak dolar. Oba se dostali na nová maxima a prolomili pásmo, v kterém se několik týdnů obchodovali. Jak zlato tak dolar mají za sebou nejlepší týden za poslední tři měsíce.

 

Po většinu roku 2009 (s výjimkou prvního kvartálu) táhly inflační očekávání nahoru jak cenu dolaru tak zlata. Inverzní vztah mezi nim platil až do ledna, kdy začaly narůstat obavy o vývoj státních dluhů a to poskytlo podporu jak ceně zlata tak dolaru, které minulý týden rostly a zlato v eurovém vyjádření dokonce dosáhlo nových maxim.

Cenu nahoru žene jak krátkodobé momentum na trhu, tak příliv peněz do ETF fondů. Lednové maximum na 1 162 USD představuje další rezistenci, pak následuje cena 1 180 USD. Podpora je na 1 145 USD a 1 133 USD.

Průmyslové kovy jako měď, hliník a nikl rostou s tím, jak rostou zásoby firem v očekávání globálního oživení a růstu globální poptávky a zvýšení průmyslové aktivity. Index LME (London Metal Exchange) sestávající ze základních kovů dosáhl minulý týden 20 měsíčního maxima. Hlavním motorem růstu se zdá  i nadále být především příliv investic, investoři pod vlivem dobrých ekonomických zpráv pumpují peníze do sektoru. Dokud ovšem trh neuvidí potvrzení zvýšení spotřeby na stávajících cenách, bude náchylný ke korekci.

Cena cukru se stabilizovala po té, co si připisovala v minulých týdnech ztráty. Čína, druhý největší spotřebitel hned po Indii, může zvýšit import díky suchu, kterým trpí jeden region, kde se cukr produkuje. Cena kontraktu s dodáním v květnu je proti únorovému kontraktu níže o 46 %. Návrat k ceně 16.45 ukázal první známku lepšího technického výhledu.

Cena evropských emisních povolenek minulý týden rostla o téměř 5 % a dosáhla tak nejvyššího zisku za poslední čtyři měsíce. Rally přišla poté, co účastnici trhu neměli po nedávné aukci dostatek povolenek a trh očekává nárůst cen. K tomu se přidalo zvýšení cen elektřiny v Německa na burze ICE jsme zažili rekordní zobchodované objemy na prosincovém kontraktu 2010.

Ekonomický výhled mimo Evropu se postupně zlepšuje a investory trápí nejistota ohledně toho, jaké téma bude určovat směr trhů v blízké budoucnosti. Výnos řeckých státních dluhopisů dramaticky vzrostl, zvláště dvouleté výnosy se zvýšili o 2,5 % a dosáhly během týdne úrovní, na které se nepodívaly 12 let. Poslední data ukazují, že ekonomické oživení v kontinentální Evropě je pomalé. Chuť k riziku přesto zůstává relativně vysoká.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.