CZK/€ 25.380 -0,18%

CZK/$ 23.480 -0,22%

CZK/£ 29.645 -0,15%

CZK/CHF 26.685 -0,07%

23. 01. 2008

0 komentářů

Čeští drobní investoři upřednostňují bezpečnost investice

 


 

Studie GfK Praha se zabývala zvyklostmi českých investorů a v rámci této studie vytvořila model „typického“ českého drobného investora.

Jedná se o muže ve věku od 30 do 50 let, který je příslušníkem střední a vyšší třídy vykonávající práci administrativního chrakteru, jehož vystihuje heslo „Neběhej když můžeš jít“.

Cílem investice českých investorů je především zajištění rodiny, což uvedlo 40 % respondentů, jako další důvody investování dotazovaní uvádí zabezpečení na stáří a tvorba rezervy na „horší časy“, z tohoto důvodu také volí velmi často konzervativnější investiční strategii.

Klienti vybírají instituci, které svěří své prostředky, nejčastěji na základě historické zkušenosti a důvěryhodnosti „značky“, přičemž informace o jednotlivých investičních produktech zjišťují především na internetu 84 %, z tištěných medií 43 %, od odborníků 37 %. Nicméně konečné rozhodnutí v 89 % uskutečňují sami.

V případě, že se klient rozhodne k sestavení investičního portfolia, nejčastěji vybírá z podílových fondů. Velkou část portfolia investorů tvoří dluhopisové podílové fondy, v kterých má zainvestováno 36 % respondentů, dále potom fondy peněžního trhu 22 %, smíšené fondy 15 % a fondy akciové 13 %.

REKLAMA

Čeští investoři často investují jednorázově částky, aniž by se snažili nějak „časovat trh“, jejich rozhodnutí závisí zpravidla na situaci, kdy mají k dispozici volné prostředky, jak uvedlo 42 % dotazovaných. Menší část, konkrétně 25 % se rozhoduje k investici na základě nespokojenosti s dosavadní mírou zhodnocení (přechod z termínovaných vkladů, vkladních knížek apod.) Tomuto údaji také odpovídá statistika, zabývající se periodicitou, s jakou český investor sleduje aktuální stav své investice, kdy téměř 30 % kontroluje své portfolio jednou měsíčně, 22 % týdně a 16 % jednou za čtvrt roku.

Zdroj: Penize.cz

Čtete dále:
Luboš Svačina: Mikrofinance: živá voda ekonomik rozvojových zemí i investičních portfolií
Jan Traxler – Next 11 země budoucnosti: Egypt
Miloslav Šimek – Finanční trhy … zaplatí nám důchod?
Petr Bukač – Investice s extrémně dlouhým investičním horizontem: Doporučit?
Luboš Svačina – Kupte si část obchodního centra
Petr Kalina – Honba za růstem aneb Zajímavé Rusko

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *