Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Český zahraniční dluh stále narůstá

Investice 21.06.2016 | 11:19 0 Komentářů

Zahraniční zadluženost ČR narůstá. Na konci prvního čtvrtletí letošního roku již dosáhla téměř 3,2 bilionů korun a odpovídala tak 70,4 % HDP. Za posledních 12 měsíců se tak aktiva nerezidentů v ČR zvýšila o cca 220 mld. korun. Jen pro úplnost je třeba dodat, že nejde primárně o dluh veřejného sektoru, ale do zahraničního dluhu se započítávají i závazky privátní sféry vůči nerezidentům. 

Ve čtvrtletí se zvýšilo zejména zadlužení vládního sektoru kvůli nákupům vládních dluhopisů zahraničními investory. Podíl vládního sektoru na celkovém zahraničním dluhu se zvýšil na 24,7 procenta. Zvýšilo se i zadlužení bankovního sektoru včetně ČNB, které z celkového dluhu ukrajuje 30,3 procenta. U ostatních sektorů se závazky vůči zahraničí snížily.

Současně s daty o zadluženosti ČNB přichází i s tzv. investiční pozicí, která mj. ukazuje, že tuzemské firmy jsou stále aktivnější v investování do podniků v zahraničí. Postupně se tak ČR stává přímým zahraničním investorem, i když stále v porovnání s tím, kolik je v ČR přímo PZI, jde jen o drobný posun nahoru. Současně s růstem PZI v zahraničí docházelo v posledním čtvrtletí k mírnému poklesu portfolio investic českých investorů v zahraničí. I tak ovšem platí, že tuzemští investoři drží zahraniční portfolio investice v hodnotě téměř 700 mld. korun a jsou tak výrazně aktivnější na zahraničních finančních trzích ve srovnání s Poláky nebo Maďary.

Zdroj: Ceskenoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.