Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Český průmysl zažil historicky nejhorší propad

Průmysl v listopadu skončil historicky nejhorším propadem v dějinách české ekonomiky – 17,4%. Nedaří se především strojařům a výrobcům dopravních prostředků, kterým ke konci roku výrazně propadly zahraniční zakázky. Propady jsou ale oproti říjnu patrné prakticky ve všech odvětvích. Jedinou výjimkou je rafinérské zpracování ropy, kde se projevuje odstávka rafinérií v roce 2007 a tudíž nízký srovnávací základ (Zpráva Poštovní spořitelny).

Takto špatná čísla jsou jasným důkazem rychlého dopadu hospodářské krize na české podniky ke konci roku 2008, a  to nehledě na skutečnost, že za částí rekordního propadu průmyslu stojí nižší počet pracovních dní.  

V nejbližších měsících bohužel můžeme z průmyslu čekat ještě horší čísla. Meziroční propad nových zakázek totiž činí neskutečných 40% a je třeba vzít v potaz, že odstávky výroby ve Škodě Auto začaly teprve ke konci listopadu. Čísla z průmyslu a zahraničního obchodu také ukazují na velice slabý výsledek HDP ve čtvrtém kvartále 2008.

Z pohledu trhů se mohou poslední mizerné statistiky z domácího hospodářství odrazit na české koruně, která se v nejbližších dnech pravděpodobně vrátí k testování 27,00 EUR/CZK. Pro Českou národní banku se naopak jedná o jasný signál, že má ještě poměrně velký prostor pro uvolňování měnových šroubů. 

Jan Bureš, hlavní ekonom PS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.