Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Českou republiku i celý svět čeká ekonomický útlum. Problémy začnou v Evropě

Investice 19.10.2018 | 10:21 0 Komentářů

Momentálně se nejen Česká republika, ale i celý svět se nachází na vrcholu ekonomického cyklu. Jenže v příštích letech můžeme čekat ekonomický útlum. Problémy však nebudou pramenit v USA, jako tomu bylo před deseti lety, ale pravděpodobně v Evropě nebo v rozvíjejících se ekonomikách. Shodli se na tom přední ekonomové na Vyšehradském fóru.

Sejeme semínka další krize. Dlouhodobě abnormálně nízké úrokové sazby v mnoha případech tlačí firmy, lidi i státy k neracionálnímu rozhodování ohledně investic a zadlužení. Mnoho subjektů se chová, jako kdyby tu dobré časy a levné peníze měly být věčně. To však není možné. Například 83 procent firem, které letos uvedly akcie na burze v USA, je ztrátových. To je nejvíce od roku 2000,“ řekl na Vyšehradském foru ekonom společnosti Colosseum Štěpán Pírko.

Ekonomika se přehřívá

Podle Pavla Ryby, hlavního ekonoma Golden Gate CZ, je ekonomika na vrcholu svého růstového cyklu. Jenže ji zatěžuje obrovské zadlužení a ohromná expanze hypotečních úvěrů.

Ke krizi nedochází, když jsou trhy dole a lidé si jsou vědomi rizik a nebezpečí. Budoucí krize startuje právě v období, kdy se ekonomika přehřívá,“ říká Pavel Ryba.

Zdroj: Tisková zpráva Golden Gate CZ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.