Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Česko plní rozpočtové kritérium pro euro, deficit klesl

Investice 01.04.2014 | 10:28 0 Komentářů

Deficit veřejných financí loni klesl na 1,44 procenta hrubého domácího produktu z předloňských 4,2 procenta. Ale hlavně díky krácení investic.

Česko plní rozpočtové kritérium pro euro, deficit klesl

Praha – Deficit veřejných financí loni klesl na 1,44 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z předloňských 4,2 procenta. Česko tak loni poprvé od roku 2008 splnilo kritérium deficitu veřejných financí pro přijetí eura. S deficitem pod požadovanými třemi procenty HDP počítá vláda i letos.

Číslo, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, je součástí notifikace vládního deficitu a dluhu, které předkládá Evropské komisi každá členská země Evropské unie dvakrát do roka.

Výše deficitu veřejných financí za rok 2013 byla podle statistiků ovlivněna meziročním růstem objemu celkových příjmů při meziročním poklesu celkových výdajů. Příjmovou stranu ovlivnil zejména růst objemu vybraných daní, a to především daní z produktů. Mezi dominantní vlivy na straně výdajové patří pokles investičních výdajů na úrovni centrální i místní vlády.

Veřejný sektor šetří tam, kde nemá

„Na první pohled jde o výborný výsledek. Ale zlepšení jde nejen na vrub vyššímu výběru daní za zboží a služby, ale i dalšímu výraznému krácení investic veřejného sektoru,“ zdůrazňuje analytik ČSOB Petr Dufek.

Veřejný sektor loni proinvestoval o 12,6 procenta méně než v roce předcházejícím, ve srovnání s rokem 2010 dokonce o třetinu méně. „Veřejný sektor šetří i nadále spíše v investicích než na běžném provozu, což rozhodně chvályhodné není,“ říká Dufek.

Nechtěné dítě

Také podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška kazí radost z výsledku skutečnost, že pokles deficitu byl “nechtěným dítětem”. Ke snížení výdajů došlo převážně u investic do infrastruktury kvůli nepřipravenosti projektů v důsledku zpřísnění pravidel a extrémní opatrnosti úředníků po několika korupčních kauzách. „Výsledkem byla fiskální restrikce, která nepochybně prohloubila recesi v české ekonomice,“ podotýká Sobíšek.

Pod požadovanou tříprocentní hranicí by se podle statistiků dostala už předloňská výše deficitu, pokud by nebyla ovlivněna jednorázovým zaúčtováním církevních restitucí a úpravy v čerpání fondů EU.

Celkový veřejný dluh v poměru k HDP klesl na 46,04 procenta z předloňských 46,16 procenta. Celkový státní dluh podle kritérií pro přijetí společné měny nesmí překročit 60 procent HDP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.