Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

České stavebnictví zrychluje růst, pomohly dopravní projekty

Investice 07.05.2015 | 09:55 0 Komentářů

K oživení podle analytiků přispěly dopravní stavby. Firmy už se také tolik nebojí o svou budoucnost.

České stavebnictví zrychluje růst, pomohly dopravní projekty

Praha – České stavebnictví v březnu dále zrychlilo růst, jeho produkce meziročně stoupla o 8,4 procenta. Zvýšení tempa táhlo hlavně inženýrské stavitelství, kde produkce vzrostla o víc než pětinu. Ubylo ale zahájených bytů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

„Ukazuje se, že stavebnictví pomalu nabírá na obrátkách a začíná růst. Protože firmy vidí situaci o něco pozitivněji a nemají takové obavy z budoucnosti, jsou ochotné více investovat. Řada dopravních staveb se také rozbíhá, a to celkově pomáhá oživit stavebnictví,“ vysvětlil analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

V únoru stavební výroba rostla šestiprocentním tempem. V březnu očištěná od sezonních vlivů byla proti únoru vyšší o 1,1 procenta.

Březnová produkce v inženýrském stavitelství se meziročně zvýšila o 20,9 procenta, v pozemním stavitelství vzrostla o 4,6 procenta. V součtu prvních tří měsíců roku je ale stavební výroba stále o víc než čtvrtinu nižší než v předkrizovém roce 2008.

Zahájených bytů ovšem v březnu proti loňsku ubylo o 7,1 procenta, stavět se jich začalo 2005. Dokončeno ale bylo skoro o třetinu bytů víc než před rokem, konkrétně 2404 bytů.

Stavebních povolení úřady v březnu vydaly 6241, tedy meziročně o zhruba pět procent méně. Orientační hodnota nově povolených staveb však proti loňsku stoupla téměř o pětinu na 23,1 miliardy korun. „Jejich počet klesl, zato hodnota vzrostla. Jinými slovy to znamená, že se staví méně, ale pokud ano, tak jde o dražší stavby,“ dodal Kozub.

Zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více pracovníky meziročně ubylo o 1,6 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla o téměř sedm procent a dostala se nad 29 000 korun.

Za celé první čtvrtletí stavební výroba v Česku vzrostla proti loňsku o 6,9 procenta. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci byla sezonně očištěná produkce vyšší o 5,8 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.