Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

České důchody patří k nejlepším na světě. Žebříček států

Investice 14.02.2015 | 18:34 0 Komentářů

Pořadí nejbezpečnějších důchodových systémů světa připravila investiční společnost Natixis.

České důchody patří k nejlepším na světě. Žebříček států

Praha – Důchodový systém v České republice patří k nejbezpečnějším na světě. Nejvíce se na penzi mohou těšit Švýcaři. Ukazuje to výzkum investiční společnosti Natixis.

V globálním indexu hodnotícím 150 zemí se Česko umístilo na 15. pozici, oproti předchozímu roku si o jednu příčku polepšilo.

„Důchodci v České republice mají k dispozici vysoký standard zdravotní péče. Mohou očekávat, že se dožijí zhruba 78 let, což je více než jejich protějšky v sousedním Slovensku (76 let) a nedalekém Maďarsku (75 let),“ uvádí studie. Zmiňuje také dobře fungující systém zdravotního a sociálního pojištění.

Jako rizika pro Česko studie zmiňuje možné zhoršení ekonomické situace v souvislosti s konfliktem na Ukrajině a rostoucí zadlužení země.

Extrémně dobré Švýcarsko

Za Českem v žebříčku následují země jako Belgie, Japonsko, Francie a Spojené státy. Až na 22. místě je Velká Británie, Slovensku patří 29. příčka.

Nejhorší podmínky mají důchodci v Africe. Na úplném konci žebříčku 150 států jsou Demokratická republika Kongo, Středoafrická republika a Togo.

Důchodovým „šampionem“ je druhý rok v řadě Švýcarsko. „Má extrémně vysokou kvalitu života a vynikající systém zdravotní péče,“ vyzdvihuje studie hlavní výhody pro tamní důchodce. Ti se dožívají v průměru 83 let.

Doba ve Švýcarsku ale nepřeje úsporám, připomínají ekonomové – centrální banka drží záporné úrokové sazby.

V první desítce jsou jen dvě neevropské země – třetí Austrálie a desátý Nový Zéland. Německo je deváté, o místo před ním je nejlepší z českých sousedů – Rakousko.

Dvacet zemí s nejbezpečnějším důchodovým systémem

Pořadí Země
1. Švýcarsko
2. Norsko
3. Austrálie
4. Island
5. Nizozemsko
6. Švédsko
7. Dánsko
8. Rakousko
9. Německo
10. Nový Zéland
11. Lucembursko
12. Kanada
13. Finsko
14. Jižní Korea
15. Česko
16. Belgie
17. Japonsko
18. Francie
19. USA
20.  Slovinsko

Zdroj: 2015 Global Retirement Index

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.