Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Česká inflace nabírá na síle

Makro 09.06.2015 | 10:14 0 Komentářů

Až překvapivě rychle rostou spotřebitelské ceny v ČR. Oproti dubnu se v květnu zvýšily o 0,3 %, meziročně jsou vyšší už o 0,7 %. Inflace tak překonává očekávání trhů i centrální banky.

Hlavní zásluhu na květnovém zvyšování cen měly pohonné hmoty reflektující vývoj cen ropy na světových trzích, sezóně dražší potraviny, cigarety a alkohol. Ostatně alkohol a tabák pomáhají inflaci v ČR nahoru již řadu měsíců.

Nejnovější čísla potvrzují fakt, že deflace je zažehnána. Ať už zásluhou vyšších spotřebních daní nebo v posledních měsících dražších pohonných hmot. Výrazně dražší než loni jsou kromě cigaret a alkoholu jen obuv a oblečení. Vedle toho potraviny a velká část spotřebního zboží – zvláště pak elektronika – jsou stále levnější a levnější. Bez ohledu na korunu či dolar.

Nová inflační čísla překonala prognózu centrální banky a de facto by jí měla udělat radost. Předpokládáme proto, že se na trhu už neobjeví spekulace o další možné „devalvaci“ či příběhy o záporných úrokových sazbách. Ostatně inflační vlnku zažívá i eurozóna, kde se inflace bez energií šplhá k jednomu procentu.

„Z dat, jež chodí z české ekonomiky, je opakovaně zřejmé, že centrální banka nebude muset posunout závazek pro kurz koruny směrem ke slabším úrovním vůči euru, a že koncem roku 2016 anebo nejpozději počátkem roku 2017 opustí režim devizových intervencí. Na druhou stranu ale dle mého názoru nebude chtít ČNB ani uspěchat odchod z režimu devizových intervencí, neboť v české ekonomice zůstává i nadále velmi umírněný růst nominálních mezd a z této strany inflační tlaky nehrozí, ba naopak: pomalý růst mezd je faktorem inflaci brzdícím,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní analytik Generali Investments CEE.

„Centrální banka může být spokojena, deflace v domácí ekonomice je definitivně zažehnána. Po uveřejnění včerejších dat navíc přestává být aktuální dovoz deflace z eurozóny. Hospodářství roste, deflace nehrozí, počet volných pracovních míst roste, počet uchazečů připadajících na jedno volné místo je nejníže od roku 2008. Na pořadu dne by tedy již brzy měla být jasnější vize o mechanismu výstupu z kurzového závazku,“ uvedla Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka Česká bankovní asociace.

V dalších měsících by se inflace měla udržet i nadále pod jedním procentem. K cílové hodnotě ČNB je stále ještě poměrně daleko a nejdříve se k ní dostaneme až na konci příštího roku.

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.