Úterý 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Česká ekonomika vstoupila do letošního roku silným růstem

Makro 17.05.2017 | 07:10 0 Komentářů

Česká ekonomika vstoupila dle předběžného odhadu HDP do letošního roku silným růstem, jenž překonal očekávání trhu i centrální banky.Údaje o struktuře HDP nejsou zatím k dispozici, nicméně konstatování ČSÚ, že hlavním tahounem růstu byly exporty a spotřeba domácností, překvapivé není.

Nabídková strana ekonomiky si vede dobře napříč většinou odvětví: k růstu HDP tedy v prvním čtvrtletí přispěl jak zpracovatelský průmysl, tak většina odvětví služeb. Silný mezičtvrtletní růst HDP, vykázaný za první čtvrtletí, se ale velmi pravděpodobně neudrží a meziroční růst české ekonomiky může ve druhém čtvrtletí zpomalit. Přesto ale předběžná data o HDP za letošní první čtvrtletí vybízejí k pozitivní revizi výhledu na celý rok 2017.

Česká ekonomika může za celý rok 2017 vykázat růst HDP zhruba 2,5 %, šlo by tedy o zrychlení vůči růstu 2,3 % dosaženém v roce 2016. Co se týče přepisování prognóz, tak ale bude dobré vyčkat na detailní čísla o HDP za první čtvrtletí, jež budou zveřejněna počátkem června, a jež mohou přinést i případné zpřesnění a revize.

Česká ekonomika profituje z příznivého vývoje na tuzemském trhu práce, jenž se přelévá do silného růstu spotřeby domácností, a z příznivého vývoje ve vnějším ekonomickém prostředí, zejména z hospodářského vývoje v eurozóně. Otázkou zůstává, jak si vedou investiční výdaje v české ekonomice: mimo jiné na tuto otázku dají odpověď detailní údaje o HDP za letošní první čtvrtletí, jež vyjdou 2. června. Právě tyto detailní údaje budou relevantní zprávou i pro ČNB a pro její úvahy o případných změnách v nastavení jejich měnově-politických nástrojů.

Za zmínku dále stojí, že stejně silný mezičtvrtletní růst (1,3 %) vykázalo v prvním čtvrtletí i Maďarsko, velmi silný vstup do letošního roku hlásí také HDP Rumunska (mezičtvrtletní růst 1,7 %). Pro další čtvrtletí bych ale očekával určitou korekci, neboť takto silná tempa meziročního růstu HDP jsou stěží udržitelná.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.