CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

08. 09. 2009

0 komentářů

Česká ekonomika se propadla hlouběji, než se očekávalo

 


 

ČSÚ také revidoval výsledky za poslední dva roky, podle nichž mezikvartálně ekonomika vzrostla o 0,1 % (původní údaj +0,3 %). Výraznější změny doznal také propad v prvním čtvrtletí, kdy ekonomika klesla meziročně oproti původním 3,4 % o 4,5 %.

Ekonomiku ve druhém čtvrtletí táhla zejména spotřeba domácností, která vzrostla meziročně o 1,6 %, přičemž její příspěvek k celkovému růstu byl 0,8 %. Oproti prvnímu čtvrtletí však byl růst pouze 0,34 %. Zde se pozitivně projevilo zpomalení inflace, protože nominálně utratily domácnosti nejméně v historii ČR (+2,2% meziročně; 3,1% v 1. čtvrtletí; 6,9% v 4. čtvrtletí 08).

Očekáváme, že zde bude trend pokračovat dál, spotřeba domácností tak bude dále mezikvartálně zvolňovat, i když je pravdou, že jsme vzhledem k růstu nezaměstnanosti očekávali rychlejší pokles spotřeby,“ míní Martin Lobotka, analytik České spořitelny. Podobně si myslí i Petr Sklenář, hlavní ekonom společnosti Atlantik FT. „Očekáváme další zpomalení spotřeby domácností, protože klíčová faktory – růst nezaměstnanosti, minimální růst mezd, horší přístup k úvěrům – působí proti. Jediným pozitivním faktorem a to jen pro Q3 zůstane pokles inflace.

Celkové investice se propadly o čtvrtinu (-24,9%; příspěvek -6,1 %) stejně jako v 1 čtvrtletí, kvůli masivnímu poklesu zásob (příspěvek -4,4 %). Výrazně ztrácely i fixní investice (-7,2%; příspěvek -1,7 %). Vedle investic i zahraniční obchod zůstal brzdou ekonomiky a přispěl k celkovému poklesu HDP 0,7 %, což představuje snížení negativního  efektu na polovinu až třetinu vůči předchozím dvěma čtvrtletím.

Nová data stále jasněji vykreslují vývoj recese české ekonomiky. Mohutný propad zahraničního obchodu na konci loňského roku se následně projevil ve velkém zmrazení investiční poptávky, která vedla k omezení dovozů. V letošním roce postupně dochází i k utahování spotřební poptávky domácností, míní Petr Sklenář.

REKLAMA

Zdroj: Atlantik FT, Česká spořitelna

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *