Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Česká ekonomika se odrazila ode dna

Hrubý domácí produkt ČR se v třetím čtvrtletí meziročně propadl o 4,1 procent. Mezikvartálně však již rostl podruhé za sebou. Tentokrát o 0,8 %.

Podle předběžných odhadů Českého statistického úřadu (ČSÚ) výkon české ekonomiky roste již druhé čtvrtletí v řadě. Propad ekonomiky v meziročním srovnání o 4,1 % značí, že propad ekonomiky ztrácí dech. Ve druhém kvartále totiž ekonomika klesala ještě o 4,7 %  (jedná se o zpřesněný odhad, původně ČSÚ uváděl propad 5,5 %).

„Revize předchozích dat ukázala, že Česká ekonomika neklesla tak hluboko, jak statistické údaje původně ukazovaly. Z hlediska trhu jde o mírné pozitivní překvapení a z hlediska měnové politiky o argument proti poklesu úrokových sazeb,“ ohodnotil Michal Brožka z Raiffeisenbank.

Zatímco vývoj HDP se v mezičtvrtletním srovnání stabilizoval, podle ČSÚ je nyní hlavní hrozbou ekonomiky nezaměstnanost. „Vývoj zaměstnanosti tak se zpožděním reaguje na pokles ekonomické výkonnosti. Celková zaměstnanost v pojetí národních účtů nadále klesala. Po vyloučení sezónnosti se celkový počet zaměstnaných osob snížil meziročně o 2,3 % a mezičtvrtletně o 0,3%,“ uvedl ČSÚ.

Zdroj: ČSÚ, Next Finance, Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.