Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Česká ekonomika poroste rychleji, odhaduje Evropská komise

Investice 05.05.2014 | 11:52 0 Komentářů

K rychlejšímu růstu ekonomiky má dojít hlavně díky zvyšující se spotřebě domácností. Té pomůže například stále lepší nálada na trhu práce.

Česká ekonomika poroste rychleji, odhaduje Evropská komise

Brusel – Česká ekonomika letos vzroste o dvě procenta, v roce 2015 by měl růst hrubého domácího produktu (HDP) dosáhnout 2,4 procenta. Vyplývá to z jarní makroekonomické prognózy Evropské komise.

Ve srovnání s posledním odhadem je tedy komise optimističtější – v zimní předpovědi, která vyšla v únoru, počítala pro letošek s růstem o 1,8 procenta, v příštím roce pak o 2,2 procenta.

Komise očekává lepší čísla i ve srovnání s tuzemským ministerstvem financí. Podle toho letos český HDP vzroste o 1,7 procenta, v roce 2015 pak o dvě procenta.

Hlavním motorem se stanou domácnosti

„K růstu by po několika letech stagnace měla opět začít přispívat spotřeba domácností,“ věří komise. K tomu má podle ní dopomoct například nízký růst cen, ale také zlepšování vyhlídek na pracovním trhu.

V prvních šesti měsících letošního roku by měl ekonomiku pomáhat dostat z recese především export, ve druhé polovině převezme tuto roli domácí spotřeba, uvádí prognóza. Stejně tak by podle ní letos měly se zvyšováním podnikatelské důvěry a průmyslové výroby narůstat soukromé investice.

„Odvětví, jako jsou výroba aut či strojírenství obecně, budou nadále těžit z rostoucí poptávky ze zahraničí, kde se hospodářská situace také zlepšuje. Vzrůstající domácí poptávka však postupně posílí dovoz, a tak se celkový podíl obchodu na růstu ekonomiky v roce 2015 sníží,“ stojí v prognóze.

Schodek klesne

Deficit českých veřejných financí by měl letos činit 1,9 procenta, v příštím roce 2,4 procenta, očekává komise. V zimě předpokládala schodek na úrovni 2,8 procenta a pro příští rok až 3,3 procenta HDP.

K poklesu oproti původnímu plánu mají přispět nižší indexace penzí nebo například jednorázové příjmy z prodeje kmitočtů. V roce 2015 pak výši deficitu ovlivní daňová reforma, uvádí komise.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.