Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Česká ekonomika je z recese venku. ČSÚ revidoval své statistiky

Český statistický úřad dnes publikoval upřesněné statistiky o vývoji HDP v České republice v posledním kvartálu loňského roku. Česká ekonomika v tomto období rostla mezičtvrtletně o 0,7 %.

Hrubý domácí produkt ČR, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, klesl v posledním loňském čtvrtletí meziročně o 3,1 %. Za celý rok 2009 byl HDP proti předchozímu roku nižší reálně o 4,1 %, nicméně v meziměsíčním srovnání česká ekonomika ve 4. Q již rostla o 0,7 %. Náznak zotavování ekonomiky signalizovaný již ve 3. čtvrtletí se tak v posledním loňském čtvrtletí potvrdil.

Čerstvě publikované statistiky příjemně překvapily. Původně Český statistický úřad odhadoval celoroční pokles ekonomiky o 4,3 %, ve skutečnosti na tom bylo české hospodářství o 2 desetiny procentního bodu lépe. Původní odhad meziročního poklesu HDP byl zkorigován za 4. čtvrtletí ze 4,2 % na 3,1 %.

"Zpřesněný odhad vývoje HDP včetně odvětvové struktury zdrojů a složek výdajů byl zpracován s využitím úplnějších ročních i čtvrtletních informací, které nebyly v době sestavování předběžného odhadu vývoje HDP z 12. února k dispozici, takže musely být jako obvykle nahrazeny odhady a modelovými propočty. Následně se ukázalo, že zejména předběžný odhad vývoje nepřímých daní za 4. čtvrtletí sestavený Ministerstvem financí a výsledky modelových propočtů některých chybějících ukazatelů z administrativních i statistických zdrojů včetně jejich alokace do čtvrtletí se od reálných hodnot bohužel částečně lišily," komentuje nová čísla Český statistický úřad.

Zdroj:
Český statistický úřad

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.