Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Češi svým optimismem zachraňují náladu v ekonomice

Makro 24.10.2014 | 11:21 0 Komentářů

Nálada v ekonomice měřená souhrnným indikátorem ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu se v říjnu nepatrně zvýšila z předchozích 8,4 bodu na 8,8 bodu a dosáhla tak zatím na nejvyšší metu v letošním roce. Lépe naladění jsou především spotřebitelé.

Ačkoli se celková nálada v domácí ekonomice zvedla, říjen nebyl měsícem, který by vzbudil vyšší důvěru u průmyslníků, stavařů či podnikatelů ve službách. Továrníci si sice více pochvalovali současnou ekonomickou situaci i celkovou poptávku, která se pozitivně projevila na zvýšení využívání výrobních kapacit, nicméně rozhodující jsou očekávání. A právě ta se oproti minulému měsíci lehce zhoršila, když průmyslníci deklarovali, že zásoba nedodělků poklesla a proto hodlají lehce stáhnout nohu z výrobního pedálu. Na zaměstnanost by to ale zatím nemělo mít vliv.

Podobně je na tom aktuálně například i německý průmysl, kde nákupní manažeři v říjnu díky vyšší výrobní aktivitě cítili lepší provozní podmínky než o měsíc dříve. Nové zakázky ale i podle nich nepřichází dostatečně rychle a objednávková kniha se ztenčuje.

Ekonomika by se podle českých výrobců měla v příštím čtvrtletí vyvíjet sice hůř, než si mysleli v září, na druhou stranu za půl roku by mělo být zase o něco lépe. Stavaři jsou o trochu většími pesimisty než v září, jejich důvěra ale v dlouhodobějším srovnání zůstává velmi slušná.

Čeští spotřebitelé se po dvou nepříznivých měsících, kdy jejich nálada mírně poklesla, opět nadechli. Jejich přirozený pesimismus je nejnižší v letošním roce, což v hodnotě jejich ukazatele znamená –2 body (v září –5,8 bodu). Dobrou náladu jim přináší především zprávy z trhu práce, který se stále zlepšuje (podle minulého průzkumu nabírat hodlají především střední a větší zpracovatelské firmy). Obava o ztrátu zaměstnání stejně jako o finanční situaci klesla a spotřebitelé se nebojí ani růstu cen. Úmysl spořit se taktéž nezvýšil, což je pro nadcházející předvánoční nákupní horečku dobrá zpráva. Cítili to i obchodníci, kde se sentiment na vlně poklesu zásob v říjnu také zlepšil.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.