Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Češi opět naladěni lépe než před měsícem

Makro 24.04.2014 | 12:58 0 Komentářů

Optimismus v domácí ekonomice se v dubnu nepatrně zvýšil, když souhrnný indikátor ekonomického sentimentu sestavovaný Českým statistickým úřadem vzrostl oproti březnu o 0,2 bodu na 7,1 bodu. Podnikatelé a spotřebitelé tak ohodnotili podmínky v ekonomice jako nejlepší od února 2011. 

Průmyslníci zůstávají se svým hodnocením relativně při zemi, přesto že se podle nich zlepšila jak jejich ekonomická situace, tak poptávka. Ta v únoru podle průmyslových statistik vzrostla meziročně o necelou pětinu. Na druhou stranu pro 45 % průmyslových podniků stále představuje podle průzkumu ČSÚ slabá poptávka hlavní bariéru růstu produkce. Oproti loňské polovině roku, kdy byl poměr respondentů nespokojených s množstvím zakázek historicky nejvyšší (s výjimkou roku 2009), je to ale znatelné zlepšení (tehdy slabou poptávku akcentovalo 60 % účastníků průzkumu).

Růst produkce průmyslových podniků se zřetelně projevil ve využívání výrobních kapacit, které vzrostlo na více než 83 %. K 90 % z roku 2008 má ale ještě česká ekonomika daleko. Pozitivem zůstává fakt, že rozpracovanost zakázek se přes akceleraci výroby netenčí a podniky mají aktuálně zakázky na 7,5 měsíce práce.

Proinvestovat by se mělo o necelou desetinu více než v roce 2013. Respondenti uvedli, že cílem investičních aktivit nebude pouze renovace výrobního zařízení, ale i rozšiřování výrobních kapacit. Investice by tak mohly v letošním roce konečně podpořit růst ekonomiky.

Aprílové počasí podpořilo optimismus spotřebitelů a jsou tak nejlépe naladěni za posledních 6 let. Češi věří v příznivý vývoj ekonomiky, což se odráží ve vyšší důvěře jak ve stabilitu zaměstnání, tak v jejich vlastní finanční situaci. Obava z růstu cen opět mírně poklesla.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.