Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Češi loni dlužili víc než bilion. Nejvíc za bydlení

Investice 12.03.2010 | 12:58 0 Komentářů

Od roku 2000 vzrostl dluh Čechů u bank a dalších společností téměř osmkrát.

Brno – Osmkrát větší sumu než před devíti lety, téměř celý bilion korun, dlužily české domácnosti bankám na konci loňského roku. Dalších více než 100 miliard pak lidé dlužili leasingovým společnostem a dalším zprostředkovatelům půjček. Informoval o tom Český statistický úřad ve své analýze.
Přestože od roku 2000 vzrostla zadluženost v Česku více než osmkrát, nesaháme ještě ani po kotníky obyvatelům eurozóny. České domácnosti totiž dosáhly pouze poloviční úrovně zadluženosti v zemích platících eurem.
Češi se zadlužují stále více především proto, že na spotřební zboží vynakládají stále vyšší částky – a to právě z půjčených peněz. Právě výdaje na spotřební zboží rostly u nás nejrychleji, do roku za osm let od roku 2000 o 59 procent. Naopak nejpomaleji rostly výdaje spojené s bydlením a souvisejícími službami. Náklady na potraviny vzrostly za stejnou dobu o pět procent.
Nejvíce dluhů je kvůli bydlení
Největší dluhy ale české domácnosti vytvořily půjčkami na bydlení. Ty od roku 2002 tvoří více než 70 procent objemu půjčených financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.