Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Ceny v Rusku letí vzhůru. Inflace je na 15 procentech

Investice 05.02.2015 | 16:43 0 Komentářů

Inflace se dostala přesně na úroveň, kam se snížil klíčový úrok, a usvědčila tak centrální banku z omylu.

Ceny v Rusku letí vzhůru. Inflace je na 15 procentech

Moskva – Meziroční míra inflace v Rusku se v lednu vyšplhala na 15 procent z úrovně 11,4 procenta na konci loňského roku a výrazně překročila odhady oficiálních činitelů i analytiků. Plyne to z dnešních ruských statistických údajů.

Spotřebitelské ceny tlačí vzhůru propad kurzu rublu a vliv západních obchodních sankcí. Prudký růst inflace zpochybňuje nedávné rozhodnutí centrální banky snížit úrokové sazby, řekli analytici agentuře Reuters.

„Právě nyní zřejmě dochází k výraznému růstu dovozních cen v důsledku propadu kurzu rublu,“ uvedla ekonomka Liza Ermolenková ze společnosti Capital Economics. „V příštích měsících se budou dál projevovat jeho zpožděné vlivy, což by mohlo zvýšit inflaci ve druhém čtvrtletí na zhruba 17,5 procenta,“ dodala.

Ruská měna se loni vůči dolaru propadla o více než 40 procent.

Omyl centrální banky

Ruská centrální banka před týdnem překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o dva procentní body na 15 procent a vysvětlila to tím, že hrozba poklesu ekonomiky je naléhavější než obavy z růstu inflace. Guvernérka banky Elvira Nabiullinová snížení sazeb obhajovala také tím, že reálné úrokové sazby, což je rozdíl mezi aktuální výší úroků a inflací, zůstanou v kladném pásmu.

Dnešní zpráva ale ukázala, že inflace už se dostala přesně na úroveň, kam se snížil klíčový úrok, a usvědčila tak centrální banku z omylu. „Inflace je na úrovni sazeb, což je velmi riskantní. Rozhodnutí centrální banky teď vypadá, mírně řečeno, jako předčasné,“ řekl Vladimir Osakovskij z ruské pobočky finančního ústavu Bank of America Merrill Lynch.

Ruští činitelé předpovídali, že v nadcházejících měsících by inflace mohla vzrůst na 15 až 17 procent, tak rychlý nárůst ale nečekali. Analytici podle ankety Reuters odhadovali lednový růst inflace na 13,3 procenta.

Centrální banka na konci ledna předpověděla, že ruská ekonomika v první polovině letošního roku klesne o 3,2 procent. Za celý loňský rok ještě vykázala růst, který činil 0,6 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.