Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Ceny v Česku znovu rostou, inflace se odlepila od nuly

Investice 12.05.2015 | 09:48 0 Komentářů

Za meziročním zdražením o 0,5 procenta stály vyšší ceny pohonných hmot, některých potravin a sezónně dražšího oblečení.

Ceny v Česku znovu rostou, inflace se odlepila od nuly

Praha – Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně stouply o 0,5 procenta. Inflace v Česku se zvýšila po čtyřech měsících stagnace, kdy se držela těsně nad nulou. Souhrnně zdražily více služby – meziročně o 0,7 procenta. Ceny zboží rostly celkově o 0,5 procenta.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,3 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

„Za zdražením stály vyšší ceny u čerpacích stanic, některých potravin a sezónně dražšího oblečení,“ shrnuje analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

V porovnání s loňským rokem nadále táhnou inflaci směrem dolů nižší ceny v oblasti dopravy – hlavně díky levnějším pohonným hmotám jsou ceny v této oblasti meziročně o 11,1 procenta nižší. Tento rozdíl se ale postupně snižuje, například ještě v březnu činil 12,7 procenta.

Zdražují cigarety, plyn i alkohol

Podle ČSÚ se meziročně nejvíce zvýšily ceny alkoholických nápojů a cigaret. Alkohol ve srovnání s březnem 2014 zdražil o 2,5 procenta, cigarety dokonce o 8,5 procenta.

Dražší je i bydlení: Ceny zemního plynu vzrostly o 4,5 procenta, vodného o 3,4 procenta a stočného o 2,8 procenta. Čisté nájemné bylo dražší o 1,4 procenta a teplo o 1,8 procenta.

Ceny pojištění stouply o 1,6 procenta, ceny finančních služeb o 7,1 procenta. Obuv meziročně zdražila o 8,9 procenta, oděvy o dvě procenta. „Vyšší ceny oděvů a obuvi v dubnu přinášejí nové jarní kolekce,“ uvádí analytik skupiny Citfin Jiří Šimek s tím, že jde tedy jen o sezónní záležitost. „To se ale v takové míře nepodepsalo na celkové inflaci, protože jejich podíl na celém spotřebním koši není až tak velký,“ dodává analytik Home Credit Michal Kozub. 

Potraviny meziročně zdražily o 0,7 procenta. Tempo růstu cen ale oproti březnu zpomalilo – tehdy činilo 1,9 procenta. Cukr meziročně zdražil o 15,6 procenta, zelenina o 6,7 procenta, ovoce o 1,3 procenta.

Výrazné zdražování zatím nehrozí

Celkově však ceny rostly méně, než o kolik se v Česku zvyšuje průměrná mzda – její růst by podle Kozuba mohl v dubnu činit zhruba 2,5 procenta. „Prozatím to nevypadá na výrazný růst cen, který by pro spotřebitele byl zásadní,“ shrnuje dubnová čísla analytik Home Credit. Ten také připomíná, že Česká národní banka, která za stabilitu cen zodpovídá, má za cíl dvouprocentní inflaci.

V dalších měsících bude přitom zdražování nadále mírné. „Zatím nepředpokládám, že by ceny vystřelily nahoru. Budou se i nadále držet okolo půl procenta, protože zásadní tlak na jejich růst zatím neexistuje,“ shrnuje Kozub.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.