Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Ceny v Česku nerostou, ukazují nová čísla o inflaci

Investice 12.05.2014 | 09:43 0 Komentářů

Potraviny zpomalily cenový růst, meziroční inflace klesla na 0,1 procenta. Oproti březnu se spotřebitelské ceny nezměnily vůbec.

Ceny v Česku nerostou, ukazují nová čísla o inflaci

Praha – Inflace se v dubnu přiblížila k nule ještě více než v prvních třech měsících letošního roku. Zatímco v prvním čtvrtletí rostly spotřebitelské ceny meziročně vždy o 0,2 procenta, v dubnu rostly o 0,1 procenta. Analytici přitom čekali růst o 0,3 procenta.

I nadále platí, že inflaci směrem vzhůru táhnou především ceny potravin, naopak směrem dolů výrazně působí ceny energií.

Meziměsíčně pak inflace mezi březnem a dubnem zůstala na nule. Spotřebitelské ceny se tedy v dubnu oproti březnu nezměnily.

Ukazují to aktuální data Českého statistického úřadu.

„Centrální bankéři již ve svých vystoupeních naznačují, že intervenční režim bude zřejmě pokračovat déle než do začátku roku 2015, s dnešními čísly se tato pravděpodobnost zvyšuje,“ komentuje dubnovou inflaci Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin.

Většina potravin dál zdražuje

Na poklesu meziroční inflace se nejvíce podílela cena lihovin, které oproti loňskému dubnu zlevnily o 2,7 procenta.

Ke zpomalení cenového růstu pak došlo u některých potravin, zmírnil růst cen těstovin, rýže, másla nebo brambor. Ceny většiny potravin jsou ale i nadále oproti minulému roku vyšší. Ceny jogurtů vzrostly o 20,6 %, mléka o 13,9 %, sýrů o 12,3 %, ostatních mléčných výrobků o 8,8 %. Ceny másla stouply o 9,8 %, ovoce o 6 %, brambor o 7,3 %, masa o 3,4 %,

Naopak ceny vajec meziročně klesly o 11,4 %, cukru o 4,8 %, běžného pečiva o 3,1 %, mouky o 2,8 %, nealkoholických nápojů o 2,6 %, čokolády a čokoládových výrobků o 2 %.

Levnější energie i telefonování

Levnější jsou oproti minulému roku například některé náklady spojené s bydlením. Ceny elektřiny poklesly o 10,5 % a zemního plynu o 9,1 %. Ceny čistého nájemného vzrostly o 1,1 %, vodného o 3,4 %, stočného o 3,2 %, tepla a teplé vody o 0,2 %.

Projevuje se také snížení cen za telefonování, když ceny telefonických a telefaxových služeb byly v dubnu meziročně nižší o 7,9 %, ceny mobilních telefonů pak klesly o 14,8 %. Levnější jsou také spotřebiče pro domácnosti, jejich cena klesla o 3 %.

V dubnu oproti březnu inflaci směrem dolů nejvíce táhly ceny oblečení (pokles o 3,8 %) a obuvi (pokles o 8,5 %). U potravin nejvíc klesla cena vajec (- 4,6 %), zeleniny (- 3 %) a nečokoládových cukrovinek (- 4,5 %).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.