Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Ceny bydlení ve světě rostou příliš rychle, varuje MMF

Investice 12.06.2014 | 09:55 0 Komentářů

Ceny domů se v mnoha zemích pohybují vysoko nad historickými průměry a svět musí jednat, aby zabránil nebezpečí dalšího ničivého kolapsu na tomto trhu.

Ceny bydlení ve světě rostou příliš rychle, varuje MMF

Washington – Ceny domů se v mnoha zemích pohybují vysoko nad historickými průměry a svět musí jednat, aby zabránil nebezpečí dalšího ničivého kolapsu na tomto trhu. Upozornil na to Mezinárodní měnový fond (MMF).

„Ceny domů v poměru k příjmům a nájmům ve většině nejvyspělejších zemí zůstávají výrazně nad historickými průměry,“ uvedl náměstek generální ředitelky MMF, čínský ekonom Min Ču. Platí to například pro Austrálii, Belgii, Kanadu nebo Švédsko, prohlásil minulý týden během projevu v Německé centrální bance.

Projev se kryl s oznámením Evropské centrální banky o změnách v měnové politice. MMF tak jeho přepis zveřejnil až ve středu.

Pozor na další bublinu

Krach realitního trhu v USA po splasknutí „bubliny“ neudržitelného boomu výstavby vedl v letech 2007 až 2009 k finanční krizi a k následné hluboké ekonomické recesi. Centrální bankéři v mnoha zemích v souvislosti s krizí snížili úrokové sazby na rekordní minima, podotkl k tomu list Financial Times. To vytlačilo ceny domů na úroveň, kterou MMF považuje za rizikovou i pro velmi rozdílné ekonomiky.

Globální index MMF pro ceny obytných realit ukázal, že ceny bydlení ke konci loňského roku rostly nepřetržitě sedm čtvrtletí. V posledním roce se zvyšovaly v 33 z 52 sledovaných zemí. Nejrychleji rostly na rozvíjejících se trzích. V některých případech se ale podle Čua zotavují z „prudké korekce“ během hospodářské recese.

Za rok o víc než desetinu

Data na novém webu MMF věnovaném analýzám světového trhu s obytnými realitami ukazují, že o více než deset procent se ceny za poslední zhruba rok zvýšily na Filipínách nebo v Hongkongu. K velkému meziročnímu poklesu naopak došlo v některých jihoevropských zemích v čele s Řeckem (o sedm procent).

V České republice ceny meziročně klesly o skoro dvě procenta. Například v Kanadě ale stejným tempem rostly. Ceny obytných realit v poměru k příjmům jsou v této zemi přitom o zhruba třetinu vyšší než dlouhodobý průměr.

Ču připustil, že nástroje pro zkrocení překotného růstu na realitních trzích jsou nové a nadále se vyvíjejí. To by ale nemělo být „výmluvou pro nečinnost“, dodal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.