Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Ceny benzinu a nafty v Česku překročily 31 korun za litr

Investice 12.03.2015 | 10:43 0 Komentářů

Nejvyšší jsou opět ceny v Jihomoravském kraji, který nedávno překonal i dříve dlouhodobě nejdražší Prahu.

Ceny benzinu a nafty v Česku překročily 31 korun za litr

Praha – Ceny pohonných hmot v Česku překročily v týdnu hranici 31 korun za litr. Natural 95 se prodává průměrně za 31,17 koruny za litr, což je o 39 haléřů více než minulou středu. Nafta zdražila o 30 haléřů na 31,28 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Podle analytičky společnosti Colosseum Evy Mahdalové by měly ceny pohonných hmot růst i v následujícím týdnu, řádově opět o několik desítek haléřů. Upozornila, že na komunitní burze v Rotterdamu minulý týden vzrostla cena benzinu o pět procent, nafta naopak zlevnila o 0,7 procenta. Díky tomu by mohl skončit trend, kdy je nafta dražší než benzin. „Tento sezónní faktor se opakuje každé zimní období, jelikož v zimě stoupá poptávka po topném oleji a naftě,“ dodala.

Nejvyšší jsou opět ceny v Jihomoravském kraji, který nedávno překonal i dříve dlouhodobě nejdražší Prahu. Jihomoravské čerpací stanice nabízí litr Naturalu průměrně za 31,85 koruny, naftu tam řidiči pořídí v průměru za 31,98 koruny. Naopak nejlevnější pohonné hmoty jsou v Královéhradeckém kraji. Natural 95 tam stojí průměrně 30,70 koruny za litr, nafta 30,79 koruny.

Po řadu měsíců od loňského podzimu ceny pohonných hmot v Česku klesaly, dostaly se až pod třicetikorunovou hranici. Důvodem byl podle odborníků přebytek ropy na trhu. Pokles ale zhruba v polovině února skončil a podle analytiků by v delším horizontu měly ceny již jen stoupat, či stagnovat.

Ještě na začátku loňského října dosahovala průměrná cena benzinu v Česku 36,80 koruny za litr, u nafty 36,19 koruny za litr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.