CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

29. 03. 2010

0 komentářů

Cenu ropy ženou nahoru budoucí očekávání rostoucí poptávky

 


 

Dolarový index, který srovnává hodnotu dolaru s hodnotou šesti hlavních světových měn, dosáhl před uzavřením dohody mezi hlavními představiteli eurozóny, nového desetiměsíčního maxima, přičemž hlavní zásluhu na tom měl pokles hodnoty eura. Tomu nepomohla ani zpráva, že ratingová agentura Fitch snížila Portugalsku kreditní rating na AA-. Ekonomický sentiment v Německu a v eurozóně sice ukazuje známky zlepšení, to ale můžeme přičíst hlavně rostoucímu exportu v důsledku slabého eura.

Zlato minulý týden také zaznamenalo negativní vývoj a testovalo hladinu 1085 USD. Pokud cena platně zavře pod touto úrovní, otevírá to prostor pro pokles na minima roku 2010, tedy na cenu 1045 USD. Pokračující rally na dolaru měla zatím jen omezený dopad, ale vzhledem k tomu, že trh vytváří stále nižší maxima, je korekce na spadnutí. Krátkodobě by riziko korekce mohl minimalizovat růst na 1110 USD. Pozitivním faktorem je nedávné zvýšení fyzické poptávky ze strany Číny.

Cena ropy je uvězněná v pásmu 80 až 83,50 USD, přičemž pokus o proražení směrem nahoru se během března třikrát nezdařil. Objem spekulativních dlouhých pozic (na růst) dále roste, CFTC zveřejňuje tato data každý pátek. Nedávné maximum ve výši 135 000 lotů dosažené během ledna bylo následované korekcí, během které cena ropy ztratila 15 USD.

Ačkoliv výhledově upřednostňujeme průraz směrem nahoru, bude hodně záležet na tom, pro jaký směr dalšího vývoje se rozhodne dolar. Zpětná rally na euru a následně pohyb výše na ceně ropy ukazují, jak pevně stojí vývoj dolaru u kormidla vývoje trhů. Při průrazu ceny 83,50 USD je dalším cílem hodnota 85,90 USD a při poklesu pod 78,80 USD hrozí pokles až na 76,30 USD s tím, že riziko dalšího poklesu zůstává stále veliké a to především díky vysokému objemu dlouhých spekulativních pozic.

Na oživení na tomto trhu má velký podíl poptávka z Asie a OPEC čeká, že další měsíc poptávka opět poroste a to primárně v Číně a rozvíjejících se ekonomikách. Budoucí očekávání ženou cenu nahoru. Přestože ropa s dodáním v příštím měsíci se obchoduje téměř na stejné úrovni jako na konci roku 2009, očekávání ohledně růstu forwardových cen za poslední tři měsíce významně vzrostlo.

REKLAMA

Komoditní index CRB klesl pod únorové minimum na 269 bodech a ztratil od začátku roku  5,1 %, přičemž k tomuto negativnímu vývoji přispěly hlavně zemědělské komodity. Cukr, kakao, sojové boby, kukuřice a pšenice zaznamenaly zatím v letošním roce dvouciferný pokles.

Trhy s obilovinami se minulý týden potýkaly s dalšími technickými prodeji a to díky tomu, že teplé počasí na středozápadě snížilo riziko, že osev se zpozdí, navíc se snížil export díky silnému dolaru. Jak pšenice, tak kukuřice za letošní rok ztratily 16% a výhled na ceny pšenici je momentálně negativní, zejména díky vysokým světovým zásobám a agresivní exportní politice.

Výhled pro kukuřici je trošku optimističtější než v případě pšenice. Poptávka po etanolu a přechod farmářů na pěstování sojových bobů by měly tvořit podporu pro růst ceny, překážkou je ovšem silný dolar. Průzkum podle časopisu Farm Futures ukázal, že osevná plocha pro kukuřici je 87,3 akrů, což je méně, než se předpokládalo. Díky výše uvedeným skutečnostem preferujeme kukuřici před pšenicí, sledujeme také důležitý report amerického ministerstva zemědělství o zásobách obilí a očekávané výši setby, který bude zveřejněn 31. března.

Cena kukuřice na kontraktech s dodáním příští měsíc prolomila minulý týdne podporu na ceně 360, přesto se ale drží nad minimy z letošního roku na úrovni 347,5, přičemž rezistence se nachází na cenách 366 a 375.

Ole Sloth Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *