Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Cena zlata spadla v roce 2013 o 28 %

Investice 03.01.2014 | 01:15 0 Komentářů

Nebudeme si nic nalhávat, velké téma z poklesu cen zlata v minulém roce není. Bylo totiž široce očekáváno a vývoj k této situaci neúprosně směřoval. Když v americká centrální banka Fed v prosinci schválila pokles tempa uvolňování měnové politiky, hrozilo dokonce, že zlato v závěru roku propadne pod letošní minima 1180 dolarů za unci (komentář XTB).

To se nestalo, nicméně závěrečná cena roku 2013 na úrovni 1205 USD/oz. nebyla od této hladiny nijak výrazně vzdálená. Na počátku roku se zlato obchodovalo na úrovni 1676 dolarů, to indikuje pokles o 28 %.

Graf: Vývoj cen zlata v roce 2013 (v USD/oz.)

xtb-zlato-year-2013

Zlato ztrácelo v průběhu roku s tím, jak klesala inflační očekávání – obavy lidí ze ztráty hodnoty papírových peněz. Navíc pokračování extrémně uvolněné měnové politiky velkých centrálních bank svědčilo spíše akciovému trhu, kterému se v minulém roce velmi dařilo ve srovnání s dalšími skupinami finančních aktiv.

Zlato nemá stále na růžích ustláno a jeho cena se nemusí odrazit ode dna ani v následujících měsících. Tlak na růst cen zůstává nízký a navíc rostou úrokové sazby dluhopisů, které jeho přímým konkurentem na poli investic. Korekci poklesu minulých měsíců nelze nikdy vyloučit, situace pro zlato ale stále zůstává nepříznivá.

Jiří Tyleček analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.