Středa 28. října. Je Státní Svátek

Cena zlata by se mohla dostat až k 1250 dolarům za unci. Klíčovým hybatelem je dolar

Investice 05.09.2016 | 10:38 0 Komentářů

Před pátečním zveřejněním americké zprávy o zaměstnanosti bylo zlato pod značným tlakem. Sledovali jsme, jak se cena vrátila zpět ke klíčové oblasti podpory mezi 1 300 – 1 310 USD/unce. Pokud se v tuto chvíli podíváme, co vlastně zlatem hýbe, je to v podstatě vše jen o dolaru. 

Když se podíváme na sílu dolaru v posledním týdnu, v podstatě koresponduje s oslabením zlata, a protože cena zlata v eurech se víceméně neměnila, naznačuje to, že klíčovým hybatelem zlata je v tuto chvíli dolar. Ten je tedy klíčem k budoucnosti nebo alespoň k nejbližším vyhlídkám pro zlato. A páteční zpráva o zaměstnanosti je pro něj klíčová.

Otázkou však i po tak silném oživení dále zůstává, zdali a jak dlouho to ještě může pokračovat. Nebo už je to konec? Možná nám něco vyjeví následující grafy.

Nejprve dlouhodobá perspektiva. Zde je graf znázorňující medvědí trh trvající od roku 2011:

saxobank

Mezi roky 2011 a 2015 trh výrazně prodával. Od loňského prosince jsme pak zaznamenali silné zotavení. Jak ale vidíme na grafu, dosáhli jsme trendové rezistence na úrovni 1 380 USD/unce, což zároveň odpovídá 38,2% zpětnému poklesu prodejů. Tato procenta představují klíčovou Fibonacciho úroveň, která je pečlivě sledována a trhem využívána.

Zaměříme-li se pouze na chování cen v posledním roce, vidíme rostoucí trend od minima v loňském prosinci až k maximu v květnu; v květnu jsme se dočkali korekce na 1 200 USD/unce, což byla korekce o 38,2 %:

saxobank2

Od té doby se trh dostal na další maximum, dostali jsme se až k oblasti 1 375 USD/unce  a dotkli se víceleté rezistence. Nyní nás opět čeká korekce. 

Pokud se podíváme na následující graf nebo opět použijeme oněch 38,2 % jako měřítko, kam až můžeme spadnout, zjistíme na grafu níže, že podporu můžeme najít kolem 1 250 USD/unce:

saxobank3

V tuto chvíli si myslíme, že to je nejníže, kam může zlato spadnout. Dolar na tom značně závisí, takže bude nutné, aby dolar ještě posílil, což je i naše krátkodobá prognóza. Tím bychom se dostali k výše uvedené oblasti podpory, ale předpokládáme, že v oblasti mezi 1 250 a 1 300 USD/unce se opět objeví kupující, protože dlouhodobé vyhlídky pro zlato jsou pozitivní, alespoň dokud bude trvat celosvětové stlačení výnosů. A tato situace se hned tak nezmění.

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.