Pátek 10. července. Svátek mají Libuše a Amálie.

Cena ropy začala klesat a prolomila hranici 80 dolarů za barel

Cena ropy dnes navázala na včerejší pokles a oslabuje pod 80 dolarovou hranici. Lednový kontrakt (CLF0) se dnes obchodoval dokonce za méně než 77 dolarů.

"Cena ropy v první polovině října rostla kvůli optimističtějšímu pohledu na budoucí vývoj světové ekonomiky a kvůli růstu popularity investic do komodit. Cena se tak dostala na horní okraj námi očekávaného rozmezí na konci roku. Momentálně cena kolísá lehce pod 80 USD/brl. Výkyvy jsou ovlivňovány především kolísáním úrovně optimismu/pesimismu ohledně vývoje světové ekonomiky v příštím roce," komentuje pokles ceny Ľuboš Mokráš, analytik České spořitelny a doplňuje odhad vývoje ceny černého zlata pro následující měsíce.

Krátkodobý výhled (1 měsíc): aktuální cena ropy je podle nás poněkud vyšší než by odpovídalo vývoji a perspektivě světové ekonomiky a rizika pro vývoj ceny jsou tedy výrazně asymetrická: z fundamentálního hlediska je v měsíčním horizontu značně pravděpodobnější pokles zpět k 70 než další růst nad 80 USD/brl. Hlavním faktorem ovlivňujícím obchodování by měl zůstat názor trhu na globální ekonomiku. Trh bude zajímat především Asie od které čeká růst spotřeby, který by měl táhnout cenu nahoru. Vysoké zásoby topné nafty v USA, levný zemní plyn a případná nadprůměrně teplá zima by mohly podpořit tendenci k přechodnému poklesu ceny.

Výhled do konce roku: V příštím roce by měla cena ropy pozvolně růst s tím, jak bude pokračovat zotavování světové ekonomiky a především s tím, jak bude růst poptávka v Cíne a dalších asijských státech. Poptávka v OECD by měla zůstat relativně tlumená. Vysoké zásoby v OECD by měly tlak na růst cen ropy tlumit. OPEC by měl držet těžební limity stabilní. Pokud by byl vývoj světové ekonomiky horší než čekáme a cena ropy by se dostala pod tlak, může dojít ke snížení těžebních limitů. Naopak spekulativní tlak na růst cen by mohl vést ke zvýšení limitů, což by však prakticky znamenalo jen legalizaci jejich nedodržování. Rizikem je, že investiční poptávka může vést k vytvoření podobného růstového trendu jako na podzim 2007 a v prvním pololetí 2008.

Zdroj:
Česká spořitelna, Fio, burzovní společnost, Cyrrus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.