Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Cena ropy na dostřel 50ti dolarové hranici

Ceny ropy se díky chladnoucí poptávce propadají na nová měsíční minima. Cena americké lehké ropy krátkodobě již klesla až na 53,30 USD za barel, tedy nejníže od ledna 2007.

Lehka americká ropa se nyní obchoduje za 53,54 USD za barel, barel severomořské ropy typu Brent za 48,38 dolarů. V zámoří dnes vyjde zpráva o zásobách, které by měly být podle očekávání vyšší, což by signalizovalo nižší poptávku po ropě v zemi jejího největšího spotřebitele a tedy tlak na její další pokles ceny.

"Jelikož konec globálních ekonomických otřesů není v dohledu, zaměřují se obchodníci na slabou poptávku, která tu bude i v roce 2009. Je stále jasnější, že poptávka po ropě možná příští rok klesne," řekl agentuře Reuters Jonathan Kornafel z firmy Hudson Capital Energy.

"Hranice 50 dolarů je klíčová pro další vývoj. Očekáváme, že ropa by mohla zastavit svůj propad, protože při posledním propadu (přelom 2006/2007) se tato hranice ukázala jako dostatečně silnou oporou. Střednědobě a dlouhodobě vidíme ropu nadále v blízkosti 90-100 dolarů," říká Petr Sklenář, hlavní ekonom společnosti Atlantik.

"Ropný kartel OPEC reagoval zatím na útlum poptávky omezením produkce o zhruba dva miliony barelů denně. Organizace nyní chystá další mimořádnou schůzku na 29. listopadu do Káhiry, prezident OPEC Šakíb Chelíl však dnes řekl, že kartel zřejmě na tomto interním setkání o dalším snížení těžby nerozhodne. Čeká se, že OPEC s další redukcí počká až na pravidelné zasedání 17. prosince," uvádí se ve zprávě ČTK.

Zdroj: ČTK, Patria Online, Fio, burzovní společnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.