Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Částka, kterou má dát vláda na ekologické škody, loni klesla

Investice 15.02.2015 | 10:56 0 Komentářů

Namísto jedné velké zakázky, jak plánovala Topolánkova vláda, řeší kabinet škody z minulého režimu prostřednictvím jednotlivých tendrů.

Částka, kterou má dát vláda na ekologické škody, loni klesla

Praha – Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 186,8 miliardy korun. Ve srovnání s koncem roku 2013 tak garance klesly o 3,9 miliardy korun. Vyplývá to z pravidelného materiálu, které ministerstva financí zveřejnilo na internetu.

Od roku 1991 do konce roku 2014 ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za více než 207,7 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. Ve srovnání s koncem roku 2013 se snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu, o pět. Aktuálně tak má ministerstvo smlouvu se 172 firmami.

MF na konci roku 2008 vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou. Vláda ovšem před několika lety miliardovou zakázku zrušila. Stát nyní pokračuje v dosavadní praxi, která spočívá ve vypisování zvláštních tendrů na sanaci jednotlivých lokalit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.